GeriDünya Aslıtürk davası Pazartesi günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aslıtürk davası Pazartesi günü

Londra'da 1999 yılının Aralık ayının son günlerinde yakalanmasından ve Türkiye'nin iade talebiyle yargılanmaya başlamasından bu yana tam 8 kez yargıç karşısına çıkarılan eski Şişli Belediyesi Başkanı Gülay Aslıtürk, Pazartesi günü bir kez daha duruşmaya çıkacak.

Hakkındaki 6 ayrı suçlama için hazırlanan iade dosyaları konusunda yargılanmasına devam edilecek olan Aslıtürk'ün, süre kazanmak için iade dosyalarına usul ve içerik yönünden itiraz etmeyi sürdüreceği tahmin ediliyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda 27 Aralık 1999 tarihinde pasaport işlemleri yaptırmaya kalktığı sırada yakalanan ve ertesi gün ilk kez yargıç karşısına çıkartılarak tutuklanan Aslıtürk, Halloway Kadınlar Hapishanesi'nde 2 gün tutulduktan sonra, 29 Aralık 1999 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılmıştı. Bundan sonra 7 Ocak 2000 tarihinde Bow Street Sulh Mahkemesi'nde yargılanmaya başlayan Aslıtürk'ün bu ikinci duruşması, kimlik tespitinin yapılmasıyla sınırlı kalmıştı.

28 Ocak 2000'de üçüncü kez görülen davada İngiltere İçişleri Bakanlığı adına davaya katılan savcı, dosya içeriğine bakmak üzere ek süre istemiş, bu süre sonunda davanın devamını isteyebileceğini ya da görevsizlik kararı verebileceğini bildirmişti.

Davaya, ek sürenin dolduğu 4 Şubat günü Bow Street Sulh Mahkemesi'nde devam edildi. Bu oturumda bu kez ek süre isteyen Aslıtürk'ün avukatı oldu. Aslıtürk'ün avukatı hazırlanmak üzere 6 haftalık süre isterken, ayrıca Gülay Aslıtürk ile birlikte kefaleti ödemeyi taahhüt ettiği için pasaportuna el konulan kocası Orhan Aslıtürk'ün pasaportunun geri verilmesi talebinde bulundu.

Bunun üzerine kefalet yeterliliğini kaybeden Orhan Aslıtürk'ten boşalan kefilliğe, kızının kaçması halinde 90 bin sterlin ödeyeceğini taahhüt eden Gülay Aslıtürk'ün babası İlyas Çokay getirildi.

Dava 11 ve 12 Mayıs günlerine ertelenirken yargıç, bu tarihte yapılacak oturumların sonunda dosyanın, dönemin İçişleri Bakanı Jack Straw'un değerlendirmesine sunulup sunulmayacağının da karara bağlanacağını bildirdi. Ancak dava bu tarihlerde de 18, 19 ve 20 Eylül2000 tarihlerine ertelendi.

İMZA ZORUNLULUĞU AZALTILDI

18 Eylül tarihinde yapılan duruşma, Aslıtürk davasının en uzun oturumlarından biri oldu. Aslıtürk'ün avukatı, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen iade dosyasında yer alan 9 suçtan 6'sıyla ilgili ayrıntılı dosyaların ellerine çok geç ulaştığını ve bu dosyalar üzerinde hazırlık yapamadıklarını bildirdi.

Bu nedenle yeniden ek süre isteyen Aslıtürk'ün avukatı, savcının itirazına rağmen, yargıç Cristopher Pratt'i duruşmayı 26 Şubat 2001 tarihine ertelemesi konusunda ikna etmeyi başardı. Kefalet koşullarının da belli ölçülerde yumuşatıldığı bu oturum, Aslıtürk'ün belli ölçüde rahatlamasını sağladı.

Daha önce her gün yerel bir karakola gidip imzavermek zorunda olan Aslıtürk, imza zorunluluğunu haftada iki güne indirttti.

ÜÇ DOSYA REDDEDİLDİ

26 Şubat 2001 tarihinde bir kez daha açılmadan kapatılan oturum sonrasında dava 21 Mart'a ertelenirken yargıç, Aslıtürk hakkındaki iade dosyalarından üçünü İngiliz hukukunda karşılıkları bulunmadığı gerekçesiyle iade süreci dışında tuttuğunu ilan etti.

Tasarrufu Teşvik Fonu kesintilerinin ilgili devlet kurumuna ödenmemesi, mahkeme tarafından göreve iadesine karar verilen personelin görevlerine iade edilmemesi ve kamu mallarının korunmasında kusurlu davranılması suçlarını içeren bu üç dosyanın reddiyle, geriye Aslıtürk hakkında 6 iade dosyası kalmış oldu.

Aslıtürk, Pazartesi günü başlayacak ve 4 gün sürmesi öngörülen yargılama sürecinde arazi satışında usulsüzlük, sağlık merkezi yapımında yolsuzluk, usulsüz banka kredileri alınması, kömür dağıtımında gecikmeler, Şişli'de bir arazinin satışında yapılan yolsuzluk ve faturalarda usulsüzlük iddiaları içeren 6 ayrı davayla yargıç karşısına çıkacak.

Hukuk çevreleri, davanın geleceği hakkında yorum yapmakta güçlük çekiyor. Yargıcın Aslıtürk ile ilgili olarak iade kararı alması halinde de sürecin sona ermiş sayılamayacağına işaret eden hukukçular,tarafların sayısız temyiz hakları bulunduğunu, nihai kararın ise İçişleri Bakanı David Blunkett'e ait olduğunu hatırlatıyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle