Dünya Aslanla fare değiştirilmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aslanla fare değiştirilmez

Yoğun uluslararası baskı altında bulunan İran, ABD’nin nükleer programından vazgeçirmek için sunduğu ekonomik teşvikleri, ‘Öneri olamayacak kadar komik. Aslanla fareyi değiştirmeye benziyor’ diyerek reddetti ve barışçıl nükleer programından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

İRAN, ABD’nin nükleer programından vazgeçirmek için sunduğu ekonomik teşvikleri, ‘Öneri olamayacak kadar komik’ diyerek reddetti ve barışçıl nükleer programından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) ile nükleer görüşmeleri sürdüren İranlı delege Sirus Naseri, ABD’nin önerisini değerlendirirken, ‘Bu, öneri olamayacak kadar komik birşey. Aslanla fareyi değiştirmeye benziyor. ABD, bir kamyon şamfıstığı karşılığı kendi nükleer yakıt üretiminden vazgeçer mi’ diye sordu. Naseri, ABD’nin, İran’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) girmesini desteklemesinin önemsiz olduğunu, bunu pazarlık konusu yapmaya değmeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘ABD’nin ekonomik destek önerisini reddediyoruz. Barışçıl nükleer programımızdaki yasal hakkımızı kullanmakta kararlıyız. Tehdit, baskı ve zorbalık, bizi bu hakkımızı kullanmaktan alıkoyamaz. ABD’nin temel siyaseti yalan üzerine kuruludur. Bir taraftan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olması itirazından vazgeçeceklerini ve Airbus uçaklarının yedek parçalarının İran’a satılması konusunda kolaylık tanıyabileceklerini söylerken, diğer taraftan Başkan George Bush, İran’a uygulanan ambargoları uzatmaya karar vermiştir.’

AB İSTİYORDU

AB üyesi ülkeler Almanya, Fransa ve İngiltere, İran’ın DTÖ’ye girmesi konusundaki muhalefetinden vazgeçmesi için, bir süredir Bush yönetimine baskı yapıyordu. Bu ülkeler, DTÖ üyeliği ve başka birkaç ekonomik kolaylık karşılığında İran’ın nükleer programdan vazgeçeceği tezini savunuyorlardı.

Bunun üzerine Rice, ABD’nin, İran’ın DTÖ’ye başvurusuna yönelik itirazından vazgeçeceğini ve İran’daki ticari uçakların yedek parçalarının, özellikle AB ülkelerinden İran’a satışına izin verilmesinin ele alınacağını açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle