GeriDünya Asla asla demem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asla asla demem

Bugün Avrupa turuna çıkmadan önce, Avrupa’nın çeşitli TV’lerine konuşan Başkan George Bush’un birinci gündem maddesi İran oldu. Belçika’da yayın yapan Flaman TV’si VRT’ye verdiği demeçte İran’ın nükleer hevesleri konusunu diplomasiyle çözmekten yana olduğunu, bununla birlikte askeri seçeneği de gözardı etmediğini belirten Bush, ‘Bir başkan asla asla dememeli. Ancak askeri seçenek, hiçbir zaman bir başkanın ilk tercihi değildir’ dedi.

20 Ocak’ta yemin edip ikinci kez ABD Başkanı olarak göreve başlayan George Bush, uluslararası ilişkilerdeki ciddi sınavı için bugün Avrupa’ya gidiyor.

Dört gün sürecek gezisi boyunca, Belçika, Almanya ve Slovakya’ya gidecek olan Bush’un gündeminde, ikinci başkanlık dönemi için son derece önemli olan konular yer alıyor.

Yola çıkmadan önce Bush, çesitli TV’lere konuştu. Belçika’da yayın yapan Flaman TV’si VRT’ye verdiği demeçte İran’ın nükleer hevesleri konusunu diplomasiyle çözmekten yana olduğunu, bununla birlikte askeri seçeneği de gözardı etmediğini belirten Bush, ‘Bir başkan asla asla dememeli. Ancak askeri seçenek, hiçbir zaman bir başkanın ilk tercihi değildir. Bir başkanın ilk tercihi her zaman diplomasidir, her durumda diplomasi benim ilk tercihim’ diye konuştu. Bush, ‘İran’ın nükleer tesislerini ABD’nin vuracağından söz etmek, hakikatle örtüşmez. İran, hür dünyanın kendisinden yapmasını istediğini yapmalı. Bu istek de gayet açık: Atom bombası programından vazgeç’ dedi.

Bush, France-3 TV’sine de konuşurken, yine İran’ın nükleer tehdidine değindi. Bush, ABD ve Avrupa’nın İran konusunda bir ağızdan konuşması gerektiğini savundu. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüş ayrılıklarını bir kenara bırakmaları gerektiğini de vurgulayan Bush, ‘Cumhurbaşkanı Chirac’la birlikte çalışmak istiyorum. Farklılıklarımız var ve şimdi bunları bir kenara bırakma zamanı’ dedi.

Bush, NATO ve AB liderleriyle biraraya gelecek ve bir dizi ikili temas gerçekleştirecek. Bush, ABD ile Rusya arasındaki giderek bozulan ilişkileri de Rus meslektaşı Vladimir Putin ile Brastislava’da Perşembe günü masaya yatıracak.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

NATO’nun Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan Brüksel’de, Ankara ve Washington yönetimleri de en üst düzeyde buluşma fırsatı bulacak.

Önümüzdeki salı günü yapılacak olan zirveye katılacak olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de iki hafta aradan sonra ABD’li meslektaşı Condoleezza Rice ile bir araya gelmeleri bekleniyor. Diplomatik kaynaklar zirve nedeniyle liderlerin her durumda görüşme fırsatı bulacaklarını belirttiler.

Gutenberg’in İncil’ini görecek

Baba Bush gibi, oğul Bush da Almanya ziyareti için Mainz kentini seçti. Çünkü burası matbaanın mucidi Gutenberg’in doğum yeri. Dindar olduğu bilinen Bush, müze ziyaretinde Gutenberg’in bastığı İncil’i de görebilecek.

İşte konu başlıkları

IRAK:
AB, BM’ye Irak’ta daha geniş yer verilmesini istiyor. Avrupalı liderler Irak’ta sertlik politikasının sona erdirilmesi karşılığında Iraklı sivil yönetime eğitim vermeyi öneriyorlar.

İRAN/SURİYE: AB, İran ile nükleer programıyla ilgili yürüttüğü pazarlıkta ABD’nin desteğini istiyor. AB, İran’ı nükleer programdan vazgeçirmek için ticari tavizler verilmesi gerektiği görüşünü taşıyor. ABD, Avrupa’dan Suriye’ye baskısını artırmasını talep ediyor.

GLOBAL ISINMA:ABD, global anlaşmaya karşı imzalanan Kyoto Anlaşması’nın süresi dolduğunda ne yapılacağına dair ABD ile ortak yol bulmak istiyor. Kyoto’yu imzalamamış olan ABD yönetimi, yeni yeni global ısınmayla baş edecek teknolojiler üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

ÇİN: AB, Tiananmen katliamından sonra Çin’e getirilen silah ambargosunun kaldırılmasını istiyor. ABD ise ambargoyu kaldırma konusunda pek hevesli değil. Çünkü uzun vadede Çin’in Avrupa’nın bir numaralı ortağı olması endişesini yaşıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle