GeriDünya ‘Askeri yığınak arttırılabilir’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Askeri yığınak arttırılabilir’

‘Askeri yığınak arttırılabilir’

ABD, İran tehdidini gerekçe göstererek Ortadoğu’ya uçak gemisi, bombardıman uçakları ve 1500 asker göndermesine rağmen bölgedeki askeri varlığını daha da arttırmayı düşünüyor. CENTCOM komutanı, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Frank McKenzie, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri mevcudiyetini genişletmesi için yönetime talepte bulunmayı düşündüğünü söyledi. Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan McKenzie, ABD’nin bölgeye USS Abraham Lincoln uçak gemisi ve asker göndermesinin İran’ın hareket alanını sınırladığını savunarak, ABD askeri sayısını daha da arttırmanın İran’a karşı istikrarı sağlayacak bir durum olabileceğini ifade etti. WSJ gazetesi, “General McKenzie bölgede ABD’nin uzun vadeli ve güvenilir bir caydırıcı güç bulundurmak için askeri mevcudiyeti genişletmeyi düşünüyor. Bu, Trump yönetiminin ulusal güvenlik ekibinin Ortadoğu’dan uzaklaşan ve ABD’nin Rusya ve Çin ile rekabetin risklerini vurgulayan güvenlik duruşunda oldukça önemli bir değişim olduğu anlamına gelir” ifadesini kullandı.

DETAY VERMEDİ

McKenzie, “Şimdi bunu müzakere etme aşamasındayız. Sahneye ilave kaynaklar çıkarmak hakkında konuşmadan önce çok dikkatli ve uzun şekilde düşünüyorum. Bunun hakkında konuşuyoruz ancak süregelen durum hakkındaki tahminler temel alınacak” dedi. McKenzie, İran’a karşı hangi kaynakların kullanılabileceği konusunda detay vermekten kaçındı. ABD, geçen ay İran’dan gelmesi muhtemel tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile dört nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan Bombardıman Görev Gücü’nü Basra Körfezi’ne göndermişti. ABD Başkanı Donald Trump, daha sonra Ortadoğu’ya sadece 1500 ilave asker gönderilmesini onaylamıştı. ABD ve İran arasındaki gerilimli dönem, Trump’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018’de çekildiğini açıklamasıyla başlamıştı. Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında da İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı. 

ABD’NİN BÖLGEDE ÜÇ KRİTİK ÜSSÜ VAR

Bahreyn: Ortadoğu’da aktif 5’inci Filo’nun merkezi konumunda. Ülkede toplamda 7 binden fazla ABD askeri var.
Katar: El Udaid Hava Üssü, ABD’nin Ortadoğu’daki en geniş karargâhı konumunda. Üs, toplamda 10 bin ABD askerine barındırıyor.
Birleşik Arap Emirlikleri: Al Dhafra Hava Üssü ve Cebel Ali Limanı’nda toplamda 5 bin ABD askeri bulunuyor. ABD’nin dünyada en sık gözetim uçuşu yaptığı yer El Dhafra Hava Üssü.

‘Askeri yığınak arttırılabilir’

ZARİF: ABD’YE İHTİYACIMIZ YOK

Öte yandan, İran cephesinin tavizsiz açıklamaları sürüyor... İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran yönetiminin ABD’ye ihtiyacı bulunmadığını ve bu ülkeyle ilişki geliştirme peşinde olmadığını söyledi. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleriyle bir araya gelen Zarif, Washington yönetiminin ‘ekonomik terörizme’ son vermesi gerektiğini belirtti. İranlı bakan “İran’ın ABD’ye ihtiyacı yoktur ve bu ülke ile ilişki geliştirme peşinde değildir. ABD’liler İran’ın başka ülkelerle olan ilişkilerinde problem oluşturmasın yeter” ifadelerini kullandı.

ALMANYA’DAN YAPTIRIMLARI AŞACAK MEKANİZMA MESAJI

ALMANYA Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB olarak İran ile ticarette ABD’nin ekonomik yaptırımlarını baypas edecek bir ödeme sistemine geçeceklerinin mesajını verdi. İran’da resmi temaslarda bulunan Maas, AB’nin ABD doları ödemeden İran’la doğrudan ticaret yapmak için kurduğu Instex sistemine yakında başlayabileceklerini söyledi. Maas, bunun için tüm resmi şartların tamamlandığını ve sistemin makul bir zaman zarfında uygulamaya geçeceğini belirtti. İran’ı ise nükleer anlaşmaya sadık kalmaya çağıran Heiko Maas, “İran’a bu sözleşmeyle vaat edilen ekonomik yararların ABD olmadan bu ölçüde gerçekleşmesinin oldukça zor olduğunu biliyorum. Ama bu anlaşmaya bağlı kalmanın sadece ekonomik değil, Avrupa’yla diyaloğu muhafaza etmek açısından siyasi ve stratejik olarak da yararı var” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle