GeriDünya Asker bile devredeydi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asker bile devredeydi

Başta ABD Başkanı Bush ve Dışişleri Bakanı Rice olmak üzere ABD yönetimi, Ermeni soykırımı tasarısının Dış İlişkiler Komitesi’nde engellenmesi için büyük çaba harcadı. Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı General David Petreaus da Kongre üyelerine telefon ederek iknaya çalıştı. Rice ve Savunma Bakanı Gates, "Böyle bir karar, Ortadoğu’daki çabalarımız açısından büyük sorun yaratır. Çünkü tüm bu çabalarda iyi bir stratejik müttefik olarak Türkiye’ye bağımlıyız" dedi.

Bush: Büyük zarar verir ABD Başkanı George W.Bush, komitedeki tasarı oylamasına saatler kala açıklama yaparak, "Tasarının kabulü Türkiye ile ilişkilerimize büyük zarar verir" dedi.

Türkiye’ye muhtacız
ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Gates, dün komite toplantısına saatler kala yaptıkları ortak açıklamada, tasarının reddedilmesi çağrısında bulundular. Rice, "Böyle bir karar, Ortadoğu’daki çabalarımız açısından büyük sorun yaratır. Çünkü iyi bir stratejik müttefik olarak Türkiye’ye bağımlıyız" dedi.

Gates ise ABD’nin Irak’a hava kargosunun yüzde 70’inin, ordunun kullandığı yakıtın üçte birinin Türkiye üzerinden gittiğini ve mayına dayanıklı yeni zırhlı araçların (MRAP) sevkiyatının yüzde 90’ının da Türkiye üzerinden yapıldığını belirterek, "Bu tasarı geçtiği takdirde havaalanları (İncirlik) ile karayolları kullanımının riske gireceğine inanıyoruz" dedi.

Kongre’ye Irak uyarısı Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı General David Petraeus bile Kongre üyeleri nezdinde girişimde bulundu. Petraeus bazı komite üyelerini telefonla arayarak böyle bir tasarının kabul edilmesinin özellikle Irak’ta görev yapan Amerikan güçleri için yaratabileceği olası sıkıntılara dikkat çekti.

Bush çok uğraştı AKP’li Egemen Bağış, CHP’li Şükrü Elekdağ ve MHP’li Gündüz Aktan, tasarı komitede ele alınmadan önce bir gün boyunca temaslarda bulundu. Aktan, "Ben daha önce de benzer temaslarda bulundum. Bu yönetimin harcadığı kadar gayreti hiçbir yönetim göstermemişti" dedi.

İncirlik uyarısı Egemen Bağış, Reuters’a demecinde, Irak’taki ABD askerlerinin ihtiyaçlarının büyük bir kısmının Türkiye’deki İncirlik hava üssünden karşılandığını hatırlatarak, binlerce Türk kamyon sürücüsü, inşaat işçisi, mühendis ve mütteahhidin, hayatlarını tehlikeye attıklarına işaret etti ve "Bu yasa teklifi, ABD askerlerini tehlikeye atar. Size sağladığımız şu anki işbirliğini ileriye götüremeyiz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle