GeriDünya Aşk ilanı kızdırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşk ilanı kızdırdı

SPD’li Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile CDU’lu rakibi Merkel’in pazar akşamı yaptığı TV düellosundan sonra taraflar birbirine çamur atıyor.

SPD: Merkel, konuşmasında ABD eski Başkanı Reagan’dan kopya çekti.

CDU: Schröder, karısına sevgisini ilan ederek aşkı seçim malzemesi yaptı.

18 Eylül seçimlerine geri sayım sürerken Almanya Başbakan Gerhard Schröder’i koltuğundan etmesi beklenen CDU’lu Angela Merkel’in cinsiyeti ciddi bir şekilde tartışmaların odak noktası oluyor.

Schröder’in gazeteci olan eşi Doris Schröder-Köpf’ün de bu tartışmalarda payı var. Tartışma Köpf’ün iki kez evlenmiş olan Merkel’in çocuk sahibi olmamasını ima edip, ‘Merkel’in biyografisi Almanya’daki kadınların büyük bir bölümü ile örtüşmemektedir’ demesiyle başladı. Ve geçen pazar akşamı yapılan Merkel-Schröder TV düellosunda, Schröder’e eşinin eleştirisi soruldu.

Schröder bu soruyu yanıtlarken neredeyse eşine aşkını ilan etti ve şöyle dedi: ‘Benim eşim siyasi bir gazetecidir. Zeki ve angajman gösteren bir gazetecidir. Eşim düşündüğünü söylüyor. Söyledikleriyle de yaşıyor. Herkes gibi eşim de niye kendi düşündüklerini dile getirip ifade etmesin. Düşündüğünü ve gerçekleri söylemek onun da hakkı. Ben eşimi bu tutumundan ve açık sözlülüğünden dolayı seviyorum’ dedi.

ANNELİK TARTIŞMASI

Bayan Schröder, geçen hafta Die Zeit gazetesine demecinde ‘Merkel çocuksuz olduğu için kadınları anlayamaz’ demişti. Dün ise Handelsblaat Gazetesi’nde yayınlanan demecinde, ‘Merkel, kadından sorumlu bakan olduğu dönemde yalnız başına çocuğunu büyütmeye çalışan bir anne olarak çok zor günler yaşadım’ dedi, ancak Merkel’in çocuksuz olduğunu ima etmek istemediğini belirtti. Başbakan’ın TV’de aşkını ilan etmesi muhalefetin tepkisine yol açtı.

Hür Demokrat Partili Ulrike Flach, Başbakan’ın açıklamalarını ‘yersiz’ bulduğunu belirtirken, CDU’lu kadın milletvekili Vera Lengfeld, başbakanın eşine olan sevgisini seçim malzemesi yaptığını öne sürdü. Ancak Savunma Bakanı’nın karısı Brigitte Struck, olayı çok ‘cesur ve dokunaklı’ buldu.

Almanya’nın ilk kadın başbakanı olmaya hazırlanan Merkel ise ‘cinsiyetinin’ seçim kampanyalarında bu kadar ön plana çıkmasından rahatsız. Önceki akşam Berlin’de yaptığı konuşmada, ‘Ben sadece kadınlar için burada değil, aynı zamanda kadınlar için de buradayım’ dedi.

Merkel, ‘Bir erkek kadar iyi olmak isteyen bir kadının kendisine saygısı olmadığı yolundaki iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz’ sorusuna ‘Saçma buluyorum. Kadınların başarılı olmak için daha çok çalışması gerekiyor ve çocukları olduğunda kariyer merdivenlerini erkek meslektaşları gibi hızlı tırmanmaları zorlaşıyor. Ben sadece kadın değilim, aynı zamanda Doğu Almanyalıyım, iki ayrı azınlığa mensubum, ancak bu köşeye çekilip ağlamamı gerektirmez. Eğer bunu yaparsanız ikileme düşmüş olursunuz’ dedi.

Merkel, Reagan’ın sözlerini kopya etti

MERKEL’in pazar akşamı Schröder’le çıktığı TV düellosunun son konuşmasında 1980 yılında eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın dönemin Başkanı Jimmy Carter’a karşı yaptığı konuşmadan kopya çektiği öne sürüldü. SPD bu iddiada bulunurken CDU Sözcüsü Matthias Barner de, ‘Merkel, muhtemelen o konuşmadan esinlenmiş olabilir’ dedi. Merkel’in kopya sözleri şöyle: ‘Ülkemizin durumu bugün 7 yıl öncekinden daha mı iyi? Kalkınma hızı daha mı fazla? İşsizlik oranı daha mı düşük? Emeklilik, bakım ve sağlık sigortamız daha mı güven altında? Şayet bunlara ‘evet’ diyorsanız zaten kararınızı vermişsiniz demektir. Ama tereddüt ediyorsanız, her şeyin olduğu gibi devam etmesini istemiyorsanız o zaman CDU/CSU’yu seçin. Ben seçimlerden sonra yapacağımızı seçimlerden önce söylüyorum.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle