GeriDünya Asırlar geçse de unutulmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asırlar geçse de unutulmayacak

Asırlar geçse de unutulmayacak
refid:17130545 ilişkili resim dosyası

Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabasında, 26 Şubat 1992’de Ermeni güçlerce düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden 613 kişi başta Azerbaycan olmak üzere birçok ülkede düzenlenen törenlerle anıldı.

ASIRLAR GEÇSE DE UNUTULMAYACAK / WEB TV

HOCALI İÇİN ADALET

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Azerbaycan'daki anma merasimine, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyev, Başbakan Artur Rasizade, Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ramiz Mehdiyev, milletvekilleri ve öteki devlet yetkilileri katıldı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü'de bulunan “Ana Harayı” adlı Hocalı katliamı anıtını ziyaret ederek, çelenk bıraktı.

Resmi törenin ardından Hocalı Soykırım Anıtı, Azeri vatandaşlarca ziyaretçi akınına uğradı.

Soykırım anıtı ziyaretine muhalefet liderlerinden Müsavvat Partisi Başkanı İsa Gamber, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Ali Kerimli ve bir grup partili de katıldı. İsa Gamber ve Ali Kerimli anıt mezar önünde birer açıklama yaparak, Hocalı katliamı ile ilgili üzüntülerinin ifade etti. Ali Kerimli ise Azerbaycan'ın her vatandaşı için Yukarı Karabağ topraklarını bağımsızlığa kavuşturmanın bir şeref borcu olduğunu söyledi.

Soykırım Anıtını ziyarete gelen Azeriler, Ermenilerin yaptığı katliamların insanlığa sığmadığını ifade ederek, Azerbaycan topraklarının hiçbir şekilde Ermenilere verilmeyeceğini belirttiler. Anma merasiminde bazı Azeriler duygularını ifade etmek için şiir okudular.

Hocalı katliamı, aralarında Washington, Lahey, İstanbul, Ankara, İzmir ve Lefkoşa'nın da bulunduğu çok sayıda şehirde düzenlenen törenlerle anıldı.

DHA'nın haberine göre, Türkiye’de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrencilerin öncülüğünde Taksim'de düzenlenen törende, öğle ezanı okunurken, yüzlerine 3 yaşında şehit edilen bir çocuğun fotoğrafının bulunduğu maskeleri takan gençler, kendilerini yere attı. Gençler, dondurucu soğuk ve yağışa rağmen  göstericiler ezan boyunca yerde kaldı. Katılımcılar, "Hocalı’da bir gecenin bilançosu: 613 şehit. Böyle bir gece hiçbir yerde yaşanmasın" yazılı pankart taşıdı.

Katliamın yıldönümü nedeniyle, New York ve Viyana'da da protesto gösterileri gerçekleştirildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle