GeriDünya Aşırı sağla ortaklığa her gün bir protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağla ortaklığa her gün bir protesto

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaklaşık 15 bin gösterici, düzenledikleri eylemle yeni kurulan aşırı sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Özgürlük Partisi (FPÖ) koalisyon hükümetini protesto etti.

YENİ hükümetin yemin töreninin düzenlendiği Hofburg Sarayı’nın önüne yürüyen göstericiler, “Naziye kalbimizde yer yok”, “Sen benim hükümetim olamazsın”, “Vatan yerine sınıf mücadelesi”, “Nazilerin yönetmesine izin verme”, “Stache ve Kurz’u yönetimden devir” yazılı pankartlar taşıdı. 

Avusturya polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri alanında göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Havadan da polis helikopteri ile alandaki polislere destek sağlandı. Şehrin dört farklı noktasında sekiz farklı sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen eylem için yaklaşık 10 kilometrelik alan araç trafiğine kapatıldı.

HÜKÜMET PROGRAMI ÇOK KATI
Gösteriye katılan Avusturyalı Serafin A., “Bu yeni kurulan koalisyon hükümetini protesto etmek için buradayım. Sığınmacılara yönelik baskıcı politikalara karşıyım. Uluslararası insan hakları, kadın haklarını destekliyorum. Hükümet programı çok katı, bu nedenle buraya geldim” dedi.

‘ZENGİNLER ZENGİN, FAKİRLER FAKİR KALACAK’
Viyana Üniversitesi’nde okuyan Manuel B., “Gelecek vergilerle zenginler zengin, fakirler fakir olacak. Hükümet öğrencilere uygulanan harç paralarını yükseltecek. Öğrenciler sıkıntıya düşecek. Sosyal adalet çökecek. Kaostan başka yapacakları yok. Yeni hükümeti protesto için buradayız” diye konuştu.
Hofburg Sarayı’nın önünde 4 saat süren eylemden sonra göstericiler olaysız şekilde dağıldılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle