GeriDünya Aşırı sağcı lideri koalisyona davet etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağcı lideri koalisyona davet etti

Aşırı sağcı lideri koalisyona davet etti

Avusturya’da genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevi verilen Dışişleri ve Uyum Bakanı, Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile koalisyon görüşmelerine başlayacaklarını açıkladı.

SEBASTIAN Kurz, seçimin ardından hızlı bir şekilde mecliste sandalyesi bulunan partilerle görüşerek fikir alışverişinde bulunduğunu anlattı. Kurz, SPÖ Genel Başkanı ve Başbakan Christian Kern ile yaptığı görüşmenin sonucunda merkez sağ ÖVP ve SPÖ koalisyonu kurulmasına ilişkin olumlu izlenim edinemediğini söyledi.
Aşırı sağcı FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache ile yaptığı görüşmenin gayet yapıcı geçtiğini belirten Kurz, merkez sağ ÖVP ve aşırı sağcı FPÖ’nün parti programlarının birçok açıdan örtüştüğünü, bazı konularda da ayrıştığını kaydetti. Kurz, “Avusturya en hızlı şekilde hükümet kurulmasını ve mecliste ciddi bir çoğunluğa sahip istikrarlı bir hükümeti hak ediyor. Bu nedenle FPÖ Genel Başkanı Heinz-Christian Strache’yi hükümet görüşmeleri ve turkuaz
(ÖVP)-mavi (FPÖ) koalisyon hazırlıkları için davet ettim” dedi.

NOEL’E KADAR
Kurulacak hükümetin verimli çalışabilmesi için önemli bulduğu konulara değinen Kurz, karşılıklı anlayış ve saygıya dayalı bir çalışma prensibinin sağlanması gerektiğini ifade ederek vergilerin azaltılmasının ve hükümetin AB yanlısı politikalar üretmesinin önemli olduğunu vurguladı. Avusturya’da hükümet kurulma süresinin ortalama 60 gün olduğunu anımsatan Kurz, Noel’e kadar istikrarlı bir hükümet kurulması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle