GeriDünya Aşırı sağcı lidere, iç istihbarat mı aracı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağcı lidere, iç istihbarat mı aracı oldu

Aşırı sağcı lidere, iç istihbarat mı aracı oldu

Almanya’da faaliyetleri yasaklanan şiddet yanlısı aşırı sağcı Blood-Honour grubunun liderinin istihbarat teşkilatı tarafından muhbir olarak kullanıldığı iddia edildi.

ARD’de yayınlanan Raport Mainz adlı programda Berlin Eyalet Kriminal Dairesi’nin (LKA),  2000 yılından beri faaliyetleri yasaklanan Blood-Honour grubunun liderinin, ülkenin iç istihbarat servisi Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda (BfV) muhbir olması için aracı olduğu  belirtildi.
Haberde LKA’daki gizli dosyada Blood-Honour grubunun Saksonya sorumlusu Thomas S.’nin, grubun Almanya liderinin bir davada düşük bir ceza aldığından dolayı  muhbir olduğu şüphesinin bulunduğunu söylediği ifade edildi.  

GRUPTAN 2000 YILINDA AYRILMIŞ

İlgili dosyanın kaydında, Blood-Honour Almanya liderinin LKA’nın aracılığıyla BfV’de muhbir olduğu ve bundan dolayı bir davada mahkum olması yerine para cezası almasının sağlandığının tahmin edildiğinin belirtildiği haberde, bu kişinin 2000 yılında gruptan ayrıldığının ifade edilmesine rağmen aşırı sağcı çevrede faaliyetlerini sürdürdüğü iddia edildi.

NSU İLE DE BAĞLANTISI VAR

Blood-Honour  ile bu oluşumun silahlı kanadı Combat 18 örgütünün Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU terör örgütü üyeleriyle  bağlantıları bulunduğu ifade edilen haberde, söz konusu grup üyelerinin NSU üyelerine kalacak yer sağladığı ve bir üst düzey örgüt üyesinin NSU’ya silah temin etmekle suçlandığı vurgulandı.

MIHALIC: SINIRLAR AŞILDI DEMEKTİR

Olayın aydınlatılmasını isteyen Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu Üyesi Irene Mihalic, “Blood-Honour grubunun Almanya lideri muhbir olduysa bu  açık bir şekilde sınırların aşıldığı  demektir. BfV, Federal Meclis’te bunu açıklamak zorunda. Bu konuda bir şey söylenemeyeceğine ilişkin açıklama da yeterli değil. Şimdi kapsamlı bir açıklama yapması lazım” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle