GeriDünya Aşırı sağcı lider, aşırı ’sol’lamadan öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağcı lider, aşırı ’sol’lamadan öldü

Aşırı sağcı lider, aşırı ’sol’lamadan öldü
refid:10100250 ilişkili resim dosyası

Türk ve yabancı karşıtlığı ile tanınan Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider (58) annesinin 90. yaş günü kutlamasına giderken kendi kullandığı aracıyla geçirdiği kazada can verdi. Aşırı hızda bir kadın sürücüyü solladıktan sonra direksiyon hákimiyetini kaybeden Haider’in başından ve göğsünden aldığı yaralar sonucu öldüğü açıklandı.

AVUSTURYA’nın, aşırı sağcı ve yabancı düşmanı görüşleriyle dünya çapındaki ünlü politikacısı Kaernten Eyaleti Valisi Jörg Haider (58), dün sabah trafik kazasında öldü.

Polis ve savcılıktan yapılan açıklamaya göre cuma akşamı, Kaernten eyaletinin merkezi Klagenfurt kentinde katıldığı bir toplantıdan ayrılan Jörg Haider, kendi kullandığı makam otomobili ile yola çıktı. Lambichl kasabası yakınlarında VW Phaeton marka otomobiliyle önündeki kadın sürücünün kullandığı aracı aşırı hızda sollayan Haider direksiyon hakimiyetini kaybedince araç takla attı. Emniyet kemeri takılı olan Haider’in boyun kemiğinin kırıldığı ve başıyla göğsünden aldığı yaralar sonucu olay yerinde öldüğü açıklandı. Jörg Haider daha önce de 1993 yılında yine kendi kullandığı BMW ile büyük bir kaza geçirmiş, telgraf direğine çarpan aracın hurdaya dönmesine rağmen hafif yaralarla kurtulmuştu.

Yardımcısı: Bizim için dünyanın sonu

Kazayla ilgili açıklama yapan Avusturya’nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ) Genel Başkan Yardımcısı Stefan Petzner, Haider’in 90 yaşına giren annesinin doğum gününü kutlamak üzere Baerental’deki malikhanesine gitmekte olduğunu söyledi. Haider’in ani ölümünün kendileri için büyük bir yıkım olduğunu belirten Petzner, "Onun ölümü bizim için dünyanın sonu" dedi.

AB bastırınca hükümete alınmadı

Jörg Haider, dünya çapındaki şöhretini, 1999 yılında genel seçimlerden ikinci büyük parti olarak çıktığı halde, hükümete alınmamasıyla kazandı. Başında bulunduğu Özgürlükler Partisi’yle (FPÖ) oyların yüzde 27’sini alan Haider’in, Wolfgang Schüssel liderliğindeki hükümete başbakan yardımcısı düzeyinde girmesi gerekiyordu. Ancak Avrupa Birliği’nin, Adolf Hitler’in politikalarını açık açık öven bir politikacıya tahammülü yoktu. Brüksel’den gelen yoğun baskı sonucu Haider hükümete girmedi, partisinden bir başka ismi yolladı. Böylece Haider, valisi olduğu Kaernten eyaletinde yerel siyasetçi kimliğini sürdürdü.

2005 yılında FPÖ’den ayrılarak kurduğu Avusturya’nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ) ile katıldığı geçen 28 Eylül’deki genel seçimde yüzde 10.7 oranında oy aldı. Ancak eski partisi FPÖ’nün yeni lider Heinz-Christian Strache önderliğinde aldığı oylarla birlikte aşırı sağın halk desteği yüzde 28.2’ye çıkmış oldu.
/images/100/0x0/55eaa94ff018fbb8f88ea205

Emniyet kemeri takılıydı

Haider’in kontrolü kaybetmesinin ardından takla atarak, yol kenarındaki korkulukları da aşan otomobil, daha sonra tekerleri üzerinde durdu. Emniyet kemeri takmasına rağmen Haider büyük hasar gören araçtan sağ çıkamadı. Kurtarma ekipleri aşırı sağcı lider için bir şey yapamazken polis kaza yerindeki araç parçalarını işaretledi. Haider 2000 yılında seçim zaferinden sonra ayısı Kenny ile yandaki pozu vermişti.

AB’li Türkiye’ye karşıydı

TÜRK
karşıtlığı ile bilinen Jörg Haider, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı gelen Avrupalı politikacıların başını çekiyordu. Yahudi düşmanlığıyla da tanınan Haider, uzun zamandır sloganlarını yumuşatmıştı. Haider, 2002’de Bağdat’a giderek yakınlık duyduğu Saddam Hüseyin’le görüşmüştü. Haider şubat ayında, eyaletinde cami ve minare yapımını da yasaklamıştı.

Valiliğe koştular

Dün sabahki korkunç kazanın ardından Kaernten eyaletinin merkezi Klagenfurt kentindeki vilayet binasının önüne koşan Avusturyalılar Vali Haider’in anısına mum yakıp çiçek koydu. Aşırı sağcı lider Haider ani ölümüyle geride acılı eşi Claudia ile iki yetişkin kızını bıraktı.

Ana babası da Nazi yanlısı

26 Ocak 1950’de Avusturya’nın Bad Goisern kentinde doğan Jörg Haider, hukuk eğitimi gördü. 1973 yılında doktora ile mezun olan Haider, gençlik yıllarından itibaren sağcı örgütlerle ilişki içerisine girdi. Haider’in anne ve babası da Nazi yanlısıydı. Üniversitede asistan olduğu dönemlerde FPÖ Partisi’ne üye olan Jörg Haider, 1979’da milletvekili olarak meclise girdi. 1986 yılında ise FPÖ genel başkanlığına seçilen politikacı, 14 yıl bu partinin genel başkanlığı görevinde bulundu. 1989 yılında ise Kaernten Eyaleti Valisi olan Jörg Haider, aralıklarla bu görevi şimdiye kadar sürdürdü. 2000 yılına gelindiğinde ise aşırı sağcı söylemleri nedeniyle Avusturya genelindeki politik serüvenine son vermek zorunda kalarak tamamen eyalet politikasına döndü. 2005 yılında ise FPÖ ile yollarını ayıran Jörg Haider, ’Bündnis Zukunft Österreich’ (BZÖ) (Avusturya’nın Geleceği İçin Birlik) adıyla yeni bir parti kurarak başına geçti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle