GeriDünya Aşırı sağcı derneklerin faaliyetleri yasaklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağcı derneklerin faaliyetleri yasaklandı

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, ülkedeki 3 aşırı sağcı derneğin faaliyetlerini yasakladı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Collegium Humanum” (CH) adlı dernek ve bu derneğe bağlı “Bauernhilfe” derneği ile “Yahudi soykırımını inkar ettiği” belirtilen “Verein zur Rehabilitierung der wegen Bestreitens des Holocaust Verfolgten” (VRBHV) adlı derneğin faaliyetlerinin yasaklandığı belirtildi.

Ülke çapında bu sabah söz konusu derneklere ait yaklaşık 30 ev ve büroda arama yapıldığı ve çok sayıda malzemeye el konduğu kaydedildi. Açıklamada, bu derneklerin Almanya'nın anayasal düzenine karşı faaliyetlerde bulundukları ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi soykırımını inkar ederek mevcut yasalara karşı geldikleri, ayrıca internet üzerinden Yahudi düşmanlığı yaptıkları ve Nasyonalsosyalizm dönemini övdükleri ifade edildi.

Schaeuble de, yaptığı açıklamada, aşırı sağın özgür demokratik temel düzene karşı çıktığını söyledi. Bu nedenle devletin tüm yasal olanaklarıyla mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Schaeuble, bu derneklerin yaydığı düşüncelerin sonuçta ırkçı saldırılara yol açtığına işaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle