GeriDünya Aşırı sağcı askerin bağlantıları araştırılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağcı askerin bağlantıları araştırılıyor

Aşırı sağcı askerin bağlantıları araştırılıyor

Almanya’da terör şüphelisi olarak geçen çarşamba günü yakalanan aşırı sağcı Üsteğmen Franco A.’nın bağlantıları araştırılıyor. Alman basınında yer alan haberlere göre üsteğmen, ordu içinde örnek asker olarak gösteriliyordu.

OLAYLA ilgili olarak cuma günü Başbakanlıkta özel toplantı yapıldı. Üsteğmenin aşırı sağ gruplarla ve suç şebekeleriyle bağlantısının bulunup bulunmadığı en çok merak edilen konu. Muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri de üsteğmenin tüm ilişkilerinin ortaya çıkarılmasını istedi. 

NSU Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyesi ve Yeşillerin Federal Meclis Grubu İçişleri Sözcüsü Irene Mihalic, “Olayın arkasında aşırı sağcıların sığınmacılara yıkılacak saldırı planlarının bulunup bulunmadığının açığa çıkarılması gerekir” dedi.
Sol Parti ve Yeşiller de olayı meclise getirmeye hazırlanıyor.

‘MÜLTECİYİM’ DEMİŞ

Franco A., Alman ordusunda üsteğmen olmasına rağmen, 2015 yılında kendisini Fransız kökenli Suriyeli olarak tanıtarak siyasi sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Aynı üsteğmenin Viyana Havaalanı’nda sakladığı silahı temizlik odasında tekrar alırken de Avusturya polislerine yakalandığı açıklanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle