GeriDünya Asıl mücadele şimdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asıl mücadele şimdi

İran'da halkın büyük kısmı reformdan yana kullandı. Şimdi reform yanlılarını zor bir dönem bekliyor. Çünkü bir yanda sosyal, kültürel ve ekonomik reform bekleyen halk, diğer yanda ise gücü hala elinde tutan mollalar var. Reformcuların iki tarafı da tatmin edecek bir orta yol bulması gerekiyor.

İRAN'da parlamentoda çoğunluğu ele geçiren reformcuları zor bir dönem bekliyor, çünkü bir yanda verilen açılım sözlerinni bir an önce tutulmasını isteyen halk, öte yanda ise ‘gerçek iktidarı’ elinde tutan mollalar yer alıyor. Reform yanlıların iki taraf arasında bir orta yol bulması gerekiyor. Ilımlıların seçeceği güzergah, hem İran'ın hem de Ortadoğu'nun geleceği açısından önem taşıyor.

KENDİLERİ DE ŞAŞTI

Reform yanlıları İran'da beklediklerinden büyük bir zafere imza attılar. Kesin olmayan sonuçlara göre reformcular, 290 üyeli parlamentoda 137, muhafazakarlar 44, bağımsızlar ise 10 sandalye kazandı. 69 sandalyenin dağılımı ise ikinci turda belli olacak. Seçim sonuçlarına göre halk hemen daha fazla özgürlük, refah ve reform istiyor.

Reform yanlısı İslami İran Katılım Cephesi'nin önde gelen isimlerinden Ahmet Borqani, ‘Değişim isteyen halk, reformculardan yana oy kullandı ve şimdi eylem bekliyorlar’ dedi.

İPLER İMAMLARDA

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin iktidara geldiği 1997 yılından bu yana zaten İran bir değişimden geçiyor. Meclis'te reform yanlıların çoğunluğu elde etmesiyle birlikte reformların ve değişimlerin önünün açılması beklenebilir. Ancak Meclis'in aldığı her kararın 12 imamdan oluşan rejimi koruma konseyinden geçmesi gerekiyor. Son sözü ise dini lider Ayetullah Ali Hamaney söylüyor. Hamaney, aynı zamanda başkomutan ve yargı erkinin ve devlet televizyonu ve radyosunun başındaki kişi.

ÖNCELİK EKONOMİDE

Bu nedenle reformcuların dar bir alanda hareket edip mollaları ürkütmeden halkı memnun etmeleri gerekiyor. Cumhurbaşkanı Hatemi'nin yardımcısı Muhammed Ali Abtahi, ‘İran’daki demokratik değişim İslam'ın reddedilmesi olarak algılanmamalıdır' diyor. Abtahi'ye göre seçim sonuçları, İran'ın sistem çerçevesi içinde değişebileceğini gösteriyor.

Ilımlı kanada oy veren halk ise verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesini istiyor. Bireysel ve sosyal özgürlüklerden çok halk, bir an önce ekonominin düzlüğe çıkmasını bekliyor. Tahranlı 25 yaşındaki bir üniversite öğrencisi, Hatemi seçildiğinden bu yana enflasyon hiç durmadan arttı. Ekonomi korkunç bir vaziyette. Ben hiç birşeyin değişeceğini sanmıyorum’ dedi.

SON DURUM

Reformcular 137

Mollalar 44

Bağımsızlar 10

Sayımı süren 30

2.tura kalan 69

TOPLAM 290


Yorumları Göster
Yorumları Gizle