GeriDünya Aşıkoğlu: ‘Almanya’nın İslam konusundaki muhatabı biziz’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşıkoğlu: ‘Almanya’nın İslam konusundaki muhatabı biziz’

Aşıkoğlu: ‘Almanya’nın İslam konusundaki muhatabı biziz’

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) 16. Olağan Genel Kurulunda, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, yeniden başkan seçildi. DİTİB Yönetim Kurulu üyeliklerine Emine Seçmez, Ahmet Dilek, Abdurrahman Atasoy, İrfan Saral, Yılmaz Yıldız ve Nihat Özkan seçildi.

KÖLN’de düzenlenen genel kurulda DİTİB hakkındaki güncel gelişmeler ve tartışmalar, yerel dernekler ile eyalet birliklerinin güçlendirilmesi, dini cemaat olarak tanınma ve nizami ders olarak okullarda İslam din dersinin okutulması konuları ele alındı. Yapılan tüzük değişikliği ile DİTİB’in teşkilat yapısında da değişikliğe gidildi. Eyalet Birlikleri Tüzüğü’nde gerçekleşen kadın, gençlik ve veli birliklerinin temsili, yeni tüzük ile birlikte Federal Birlik Tüzüğü’ne dahil edildi.

DİN GÖREVLİLERİ SADECE DİN GÖREVLİSİDİR
Genel kurula katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, DİTİB’in Almanya’daki Müslümanlar açısından önemini vurgulayarak, Diyanet İşleri Başkanlığının DİTİB’e desteğini vurguladı. İslam’ın saygı ve hoşgörü dini olduğuna dikkati çeken Erbaş, “İslam bu şekilde öğretilmeli ve yaşanmalıdır ancak bu şekilde radikalizm engellenebilir. DİTİB, bu konuda büyük başarı göstermiştir. Bu sebeple bütün DİTİB mensuplarına, gönüllü çalışan derneklerin, eyalet birliklerinin yönetim kurullarına şükranlarımı sunarım” diye konuştu. Almanya’da son dönemlerde din görevlileri hakkındaki tartışmalara da değinen Erbaş, “Burada sizi temin edebilirim ki din görevlilerimizin sadece dini görevleri bulunmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Aşıkoğlu: ‘Almanya’nın İslam konusundaki muhatabı biziz’

DİTİB 16. Olağan Genel Kurulu’nda, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu (sol 3) güven tazeledi. DİTİB Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen diğer isimler Emine Seçmez (sağ 3), Ahmet Dilek (sol), İrfan Saral (sol 2), Yılmaz Yıldız (sağ 2) ve Nihat Özkan (sağda) oldu.

DİTİB SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDE
Yeniden başkanlığa seçilen Prof. Dr. Aşıkoğlu da DİTİB’in bir Alman dini cemaati olduğunu ve dini cemaat olarak İslam’ı ilgilendiren dini konularda federal ve eyalet hükümetlerinin muhatabı olduğunu dile getirdi. Aşıkoğlu, yeni dönemde de Almanya’daki kurumlarla, siyasilerle ve dini cemaatlerle daimi müzakerelerin devam edeceğini vurgulayarak, “DİTİB sorumluluğunun bilincindedir” ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle