GeriDünya ASGP'den Türkiye'yi by-pass formülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ASGP'den Türkiye'yi by-pass formülü

Avrupa Ordusu'nun doğrudan NATO ile bağı olmayacak. Gerekli takdirde NATO'dan destek isteyecek.

Ankara'nın ardından dün Atina'ya giden AB Dönem Başkanı ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikası'nda Türkiye'yi saf dışı bırakma formülünü açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'le görüştüktne sonra bir basın toplantısı düzenleyen Verhofstadt, Avrupa Ordusu'nun tek başına kararlarını alacağını, NATO'yla doğrudan bağı olmayacağını, ancak gerektiği takdirde destek isteyeceğini bildirdi. Simitis de, Avrupa Birliği savunmasında üçüncü ülkelerin söz sahibi olamayacağını belirterek Türkiye'nin karar mekanizmasında yer almasına karşı olduğunu vurguladı.

Böylece AB'nin 14 Aralık'taki Laeken Zirvesi'nde Türkiye'yle pazarlığın nasıl aşılacağı da açıklığa kavuşmaya başladı. Ortaya çıkan yeni formüle göre, Türkiye yeni Avrupa savunma yapısının dışında kalıyor. AB tek başına ordusunu kuruyor. Gerektiği takdirde NATO'dan destek isteme kararını almaya hazırlanıyor. Bu yeni muhtemelen Aralık'ta Ankara'ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a görüşülecek. Nato'yla Avrupa ordusu arasında organik bağ olmasını isteyen ABD'nin bu yeni gelişme karşısında ne yapacağı bilinmiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle