GeriDünya Arnavutluk'ta muhalefetin açlık grevi sona erdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arnavutluk'ta muhalefetin açlık grevi sona erdi

Arnavutluk'ta ana muhalefet partisi Sosyalist Parti'nin 22 milletvekili ile 180 muhalefet yanlısının açlık grevi 19. gününde sona erdi.

Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, açlık grevine son verdiklerini açıkladı. Rama, “Yarın Strasburg'ta Avrupa sol ve sağ partilerinin en yüksek yöneticileriyle görüşeceğiz. Artık ülkede krizin çözülmesi hakkında ümit vardır” dedi.

Başbakanlık binası önünde kurulan çadırda yapılan grevde 66 kişi sağlık durumları kötüleştiği için hastaneye kaldırılmıştı. Bu arada iktidardaki Demokratik Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sali Berişa, muhalefetle diyalog kurma hazırlığını tekrarladı.

Başbakanlık basın bürosundan yapılan açıklamada, Berişa'nın, Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa Halk Partileri grubu başkanı Yoseph Daul ve Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa Sosyalist Partileri grubu başkanı Martin Schulz'un daveti üzerine Strasburg'u ziyaret edeceği bildirildi. Strasburg'ta düzenlenecek toplantıda Arnavutluk'taki siyasi krize son verme yollarının ele alınacağı ve bu toplantıya ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın da katılacağı belirtildi.

Arnavutluk'ta siyasi kriz Eylül 2009'dan bu yana devam ediyor. Sosyalist Parti, 28 Haziran 2009'da yapılan genel seçimde oy sandıklarının “yeniden incelenmesi” talebini sürdürüyor.

İktidardakiler ise bu talebin anayasa ve mahkeme kararlarına zıt düştüğünü bildiriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle