GeriDünya Arnavutluk karıştı: 4 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arnavutluk karıştı: 4 ölü

Arnavutluk karıştı: 4 ölü
refid:16822446 ilişkili resim dosyası

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da muhalefetin hükümete karşı başbakanlık önünde yaptığı gösterilerde 4 kişi öldü.

TİRAN SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ/Foto Galeri

 

Tiran askeri hastanesi yetkililerinden Sami Koceku, bir yerel televizyon kanalında, olayda hayatını kaybeden kişilerden ikisinin ateşli silahla öldürüldüğünü söyledi. Koceku, "İkisi de sivil. Buraya (hastaneye) gelmeden öldükleri anlaşılıyor. Yakın mesafeden, küçük kalibreli silahla ateş edilerek öldürülmüşler" dedi.

 

Öte yandan çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Cumhurbaşkanı Bamir Topi ile ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, sükunet çağrısında bulundular.

 
GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Önlemlere rağmen başbakanlık binası önünde toplanan protestoculardan bir grup, polise taş, ayakkabı ve molotofkokteyli fırlattı. Olaylar sırasında yaralanan bazı polisler hastaneye kaldırıldı.

 

Arnavutluk'ta Sosyalist Parti önderliğindeki muhalefet, Başbakan SaliBerişa'nın yardımcısının yolsuzluk yaptığı iddialarının ardından istifaetmesinden sonra, erken seçimlere gidilmesi çağrısı yapmıştı.

 

Sosyalist Parti lideri Edi Rama, taraftarlarından barışçı gösteriler düzenlemelerini istemişti.

 

Bu arada ABD'nin Tiran Büyükelçiliği, gösterilerin barışçı ve yapıcı olması talebinde bulunarak, politikacıların son günlerdeki "kabul edilemez"söylemlerini kınadıklarını belirtti.

 

CUMHURBAŞKANI TOPİ: YENİ YARALARA İHTİYAÇ YOK

Arnavutluk'ta muhalefetteki sol partilerin düzenlediği ve üç kişinin öldüğü gösteriler üzerine sükunet çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Bamir Topi, "ülkemizin yeni yaralara ihtiyacı yok" dedi.

 

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, yaptığı açıklamada, “Durumu olağanüstü bir kaygıyla izlemekteyim. Protestoculara sükunet çağrısında bulunuyorum. Halk güvenlik güçlerine yardımcı olmalıdır. Siyasi taraflar ivedi bir şekilde aralarında diyalog kurmalıdır. Arnavutluk'un yeni yaralara ihtiyacı yok" ifadesini kullandı.

 

Gösterileri düzenleyenler arasında yer alan ana muhalefet Sosyalist Parti’nin Genel Başkanı Edi Rama da sükunet çağrısı yaptı.

 

Sosyalist Parti Genel Başkanı Rama, düzenlediği basın toplantısında,“Protestocular provoke edildi” dedi.

 

Edi, “Provokasyonlar, muhalefetin protestosunu bozdu. Protestoculara sükuneti koruma çağrısında bulunuyorum. Bugün yaratılan durumun sorumlusu hükümettir. Arnavutluk'u derin krizden çıkarmaya yönelik bir çözüm derhal üretilmelidir... Başbakan Sali Berişa yönetimindeki hükümet bütünüyle başarısız”diye konuştu.

 

Polis tarafından dağıtılan protestocuların çoğu Başbakanlık binasının önünden uzaklaştı. Bir grup ise bina önünde eylemini sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle