GeriDünya Arnavut gerillalar direniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arnavut gerillalar direniyor

Kosova'da Sırp polisinin ordu birlikleri ile bir haftadır sürdürdüğü kanlı operasyonlar bütün hızıyla sürerken, bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden Arnavut gerillalar direnmeye devam ediyor. Bölgeden gelen haberlere göre, Sırplar, kadın çocuk farkı gözetmeksizin katliam yapmalarına rağmen, direnişi kıramadı. Sırplar bugüne kadar 50 gerillanın öldürüldüğünü ileri sürüyor. Arnavutlar ise, katledilen sivil sayısının 75'i aştığını duyurdu.

Katliamların sürdüğü Drenica bölgesinden kaçmayı başaran Arnavut sivillerin bildirdiğine göre, Sırplar tank ve zırhlı araçlarla 12 Arnavut köyünü sürekli ateş altında tutuyor. Özellikle Prekaz köyünde taş üstünde taş kalmadığı belirtiliyor. Sırbistan televizyonu, Kosova Kurtuluş Ordusu lideri Adem Caşari ve ailesinin kanlar içindeki cesetlerini sürekli yayınlıyor. Adem Caşari ve ailesine mensup 25 kişinin cesetleri arasında kadınlar ve 12 yaşlarında çocuklar da bulunuyor.

Bu arada Sırplar, Bosna'nın Srebranica kentinde binlerce kişiyi katleden özel birlikleri Kosova'ya kaydırıyor. Niş kentinde üstlenen paraşütçü birlikleri, Belgrad'dan zırhlı birlikler ve Pançeva kentindeki askeri polis timleri Kosova'ya girdi. Bu özel timler, Sırp General Radko Mladiç liderliğinde 1995 yılında Bosna'nın Srebranica kentinde benzeri görülmemiş bir katliam gerçekleştirmişti. Fanatik Sırp milliyetçilerinden oluşan ve Bosna savaşı sırasında sivilleri katleden ‘Savaş Köpekleri’ adlı bir grup da Kosova'ya hareket emri bekliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle