Dünya Haberleri

DÜNYA

  Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu

  Mehmet ÇİFTÇİ / DHA - AA
  19.01.2015 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner hakkında suç duyurusunda bulunan savcı Alberto Nisman evinin banyosunda ölü bulundu.

  İlk yapılan açıklamalarda olayın intihar olduğu ve savcının kafasına tek kurşun sıkılmış olarak ölü bulunduğu belirtildi. Kesin ölüm nedenin yapılan incelemelerden sonra ortaya çıkması bekleniyor.

  Savcı Alberto Nisman, Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner’in 1994 yılında başkent Buenos Aires’de 85 kişinin öldüğü bir Yahudi merkezine yapılan saldırıda parmağının olduğunu iddia ederek hakkında dava açmıştı.

  Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu
  51 yaşındaki Nisman’ın bir kaç saat içinde meclise giderek Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner ve ona bağlı işbirlikçileri hakkında saldırı ile ilgili olarak detaylı açıklama yapması bekleniyordu.

  Muhalefet partisi milletvekillerinden Patricia Bullrich, savcının tehditler aldığını ve baş savcılıktan koruma istediğini açıkladı. Arjantin basınına açıklamalarda bulunan Bullrich, bir savcının meclise açıklama yapmak üzereyken öldürülmesinin büyük bir olay olduğunu vurguladı.

  Alberto Nisman Arjantin’de son bir hafta içinde siyaset hayatında en fazla konuşulan kişilerin başında geliyordu.

  Nisman 85 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı Yahudi merkezine yapılan saldırının arkasında İran’ın olduğunu ileri sürerek bu saldırıya başta Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner olmak üzere bazı milletvekilleri, savcılar ve ona bağlı istihbarat birimlerinin destek verdiğini öne sürüyordu.

  Kafasından tek kurşunla öldürülen savcı Nisman’ın elinde aynı zamanda istihbarat birimleri ile İranlı bazı yetkililer arasında yapılan telefon konuşmalarının kayıtlarının bulunduğu belirtiliyordu.

  İSRAİL’DEN AÇIKLAMA
  İsrail Dışişleri Bakanlığı, Nisman'ın ölü bulunmasına ilişkin, "İsrail, Arjantinli yetkililerin, Nisman'ın saldırının faillerini bulunması ve yargılanması için sarf ettiği çabayı devam ettirmesini ümit etmektedir" açıklamasını yaptı.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, yaptığı yazılı açıklamada, Nisman'ın trajik ölümünden derin üzüntü duyulduğunu belirterek, "Hukukun yılmaz savunucusu ve cesur bir savcı olan Nisman, suçluların ve suça teşvik edenlerin kimliğini ortaya çıkarabilmek için büyük bir azimle çalıştı" ifadesini kullandı.

  Savcı Nisman, Devlet Başkanı Kirchner'in 1994 yılında başkent Buenos Aires'de 85 kişinin öldüğü Yahudi Kültür Merkezi'ne yapılan saldırıda parmağının olduğunu iddia ederek hakkında dava açmıştı.

  Açıklamada, ayrıca, "İsrail, Arjantinli yetkililerin Nisman'ın 85 kişinin öldüğü saldırının faillerinin bulunması ve yargılanması için sarf ettiği çabayı devam ettirmesini ümit etmektedir" denildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı