Dünya Haberleri

DÜNYA

  Araplar Filistin'e başkan arıyor

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 15:48 | Son Güncelleme:

  Mahmud Abbas'ın Filistin seçimlerinde aday olmayacağını açıklamasından sonra Arap ülkeleri Filistin'e başkan arayışına girdi. Mısır, Ebu Mahir, Barguti ve Erekat isimlerini ön plana attı.

  Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, ocak ayında yapılması planlanan Filistin devlet başkanı seçimlerinde aday olmayacağını açıklamasının ardından, Abbas'ın blöf yapıp yapmadığı tartışmaları devam ederken, bir taraftan da yeni adayların isimleri üzerinden spekülasyonlar sürüyor.

  Mısır'ın, Abbas'ın yerine geçebilecek muhtemel isimlerle ilgili nabız yoklayıp, bölgesel ve uluslararası temaslara başladığı öne sürülüyor.

  Mısırlı kaynaklara göre, halihazırda Abbas'ın yerine geçebileceği düşünülen üç isim var: El Fetih Merkez Komitesi üyelerinden Muhammed Raib Gneym (Ebu Mahir), halen İsrail'de cezaevinde bulunan Tanzim lideri Mervan Barguti ve Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat.
  Filistin basınına göre, Kahire bu üç isimden birinin seçimine destek veriyor.

  El Fetih içindeki kadroların bazılarının, geçen ağustos ayındaki El Fetih kongresi için ilk kez sürgünde yaşadığı Tunus'tan Filistin topraklarına gelen ve burada kalmaya karar veren Ebu Mahir'in isminin temiz olduğuna ve hiçbir yolsuzluğa bulaşmadığına vurgu yaparak, seçimler için büyük şansı bulunduğuna inandıkları belirtiliyor. Buna destek verenlerin, El Fetih'in Ebu Mahir'e desteğinin, "İslamcı kampın herhangi bir adayına karşı" seçimi kazandırabileceğine inandıkları ifade ediliyor.

  El Fetih kadrolarının bir kısmı da Mervan Barguti ismi üzerinde duruyor. Bu kesim de Barguti'nin Filistin'de mevcut olan popülaritesini gündeme getirip, yine İslami çevrelerin adaylarına karşı durabilecek tek aday olduğunda birleşiyorlar. Ancak buna karşı çıkanlar, cezaevindeki Barguti'yi aday göstermenin akılcı olmayacağını savunuyor.

  Bazı Filistinli kaynaklar, El Fetih Mervan Barguti isminde hemfikir olmasa bile Barguti'nin, gelecekteki herhangi bir başkanlık seçimine girmek için kararlı olduğunu da ifade ediyorlar.

  Filistinli kaynaklar, Kahire'nin, söz konusu üç ismin dışında, ortak bir adayın da çıkabileceği ihtimalini göz ardı etmediğini kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı