Dünya Haberleri

DÜNYA

  Arap Birliği'nden Türkiye-İsrail işbirliğine kınama

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın başkenti Kahire'de dün bir araya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, İsrail ile askeri işbirliğini yeniden gözden geçirmesi için Türkiye'ye çağrıda bulundular.

  Arap Ligi Genel Sekreteri İsmet Abdülmecit toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ‘‘İsrail'in Türkiye ile askeri bağlarını geliştirmesi Arapların ulusal çıkarları açısından gerçek bir tehlike oluşturmakta ve bölgeyi yeniden ittifaklar ve yeni eksenler zeminine sürüklemektedir’’ dedi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Türkiye'yle bölgesel güvenlik sistemi oluşturulacağı yolundaki açıklamasının büyük endişe yarattığını belirten Abdülmecit, Türkiye'ye ‘‘İsrail'le ilişkilerinizi yeniden gözden geçirin’’ çağrısı yaptı.

  Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Şara da Türkiye-İsrail ilişkilerinin Arap dünyasını tehdit ettiğini belirterek, ‘‘İsrail'in açgözlülüğü Arapları hiçbir zaman şaşırtmaz, ancak Türkiye'nin Arap ve Müslümanların hislerine en ufak bir saygı göstermeden İsrail'le askeri işbirliğine girmesi, bütün Araplar için büyük bir tehlike sinyalidir’’ dedi.

  Arap Birliği'nin dün başlayan olağan toplantısı bugün sona erecek. 22 üyeli örgüt son kez mart ayında toplanmıştı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı