Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Aramızdaki mesafe azalmıyor, artıyor'

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  29.04.2016 - 01:12 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Parlamentosu’nda Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının ele alındığı oturumda konuşan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, insan hakları, medya ve sivil toplumda yaşananlar nedeniyle Türkiye ile aralarındaki mesafenin azalmayıp artığını söyledi.

  Türkiye’yi insan hakları, yargı, medya özgürlüğü alanlarında çalıştırmak için 23 (yargı ve temel haklar) ve 24 (adalet, özgürlük ve güvenlik) numaralı başlıkları açmanın devasa bir fırsat olacağını düşündüğünü ifade eden Timmermans, “Angaje olmalı mıyız olmamalı mıyız? Angaje olmadığımız geçmiş yıllar bize ne getirdi? Sırtımızı döndüğümüz, birbirimizle konuşmadığımız bu yıllar Türkiye’deki insan haklarına, basının durumuna ne sağladı? Hiçbir şey. Angaje olmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

  VİZE MUAFİYETİ İÇİN 72 ŞART ZORUNLU
  Türkiye, AB’ye yakınlaşmak istiyorsa bunu yapabileceğini kanıtlamasına izin verilmesi gerektiğini savunan Timmermans şunları söyledi: “Türkiye ile aramızdaki mesafe insan hakları, medya ve sivil toplumda olanlar nedeniyle azalmıyor, artıyor. AB’yle yakınlaşmak istiyorlarsa, ki bunu söylüyorlar, medyanın, insan haklarının ve sivil toplumun durumunu iyileştirmeliler. Onları görmezden geldiğimiz, angaje olmadığımız için kendimizi bir şekilde rahat hissettiğimiz o yıllar Türkiye’deki durumu iyileştirme konusunda bir şeye yaramadı, tam tersine.” Vize muafiyeti konusuna da değinen Timmermans, yapılanın zaten var olan bir sürecin hızlandırılması olduğunu belirterek, “Türkiye, 72 kriteri karşılamak durumunda. ‘Yapabiliriz’ diyor. Göreceğiz ve ona göre sonuç çıkaracağız” dedi. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı