GeriDünya Arafat’ı AIDS mi yaptılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arafat’ı AIDS mi yaptılar

Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın ölüm nedeni ‘felç’ olarak açıklanıyor. Ancak beyindeki kanamaya neyin sebep olduğu aradan neredeyse bir yıl geçmiş olmasına rağmen net değil. Dün İsrail ve Amerikan basınındaki haberlerde üç gerekçe öne sürüldü; zehirlenme, AIDS ya da başka bir enfeksiyon.

11 Kasım’da Paris’te hayata veda eden Filistin lideri Yaser Arafat’ın ölüm nedeni hálá açıklık kazanmadı. Ölüm sebebi beyin kanaması olarak telaffuz edilirken, beyin kanamasının neden yaşandığı belli olmadı. İsrail ve Amerikan basınına sızan sağlık raporlarıyla ilgili hazırlanan haberlerde zehirlenme, enfeksiyon ve AIDS ihtimali üzerinde duruldu.

Arafat’ın son günleriyle ilgili bir kitap üzerinde çalışan İsrailli yazar Avi Isacharov, AFP’ye yaptığı açıklamada, ‘Ölümüyle ilgili üç olasılık söz konusu: Mikrobik enfeksiyon, AIDS veya zehirlenme. 12 Ekim 2004 tarihinde Ramallah’taki karargahında yediği yemekten zehirlenmiş olabilir’ diyor.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesine göre, Paris’te ölen Arafat’ın son günleriyle ilgili bir rapor hazırlayan Fransız sağlık uzmanları, ölüm nedeninin şiddetli bir beyin kanaması olduğunu belirtiyorlar. Ama bu rahatsızlığa yol açan sebep tam olarak ortaya konmuyor. Ancak Isacharov, bir Filistinli yetkiliden elde ettiği raporda sıralanan semptonların AIDS olasılığını akla getirdiğini belirtiyor. Isacharov, ‘Aralarında Tel Aviv Üniversitesi AIDS uzmanları Prof. Johnny Gershoni ve Prof. Gil Lugassi ile görüştüm, tipik AIDS sendromları bunlar. Kudüs’te başka bir uzman ise olamayacağını söyledi. Ne olursa olsun raporda HIV testinin görülmemesi şüphe çekiyor’ dedi.

New York Times Gazetesi ise zehirlenmenin pek olası olmadığını, AIDS söylentilerinin de aslının bulunmadığını yazdı. İsrailli yazar, aralarında Kamu İşleri Bakanı Muhammed Dahlan ve ulusal güvenlik danışmanı Cibril Racub’un da bulunduğu yetkililerin Arafat’ın zehirlendiği görüşünde olduğunu belirtti. İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un makamından üst düzey bir yetkili ise İsrail’in kesinlikle Arafat’ın (75) ölümünden sorumlu olmadığını kaydetti. Yetkili, ‘olası zehirlenmeyle ilgili kanıt yok’ dedi.

Özel doktoru: Zehri gizlemek için HIV verdiler

Arafat’ın özel doktoru olan Dr Eşref el-Kürdi ise Fransız doktorların Arafat’ın kanında AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü tesbit ettiğini savundu ve AP’ye yaptığı açıklamada, ‘Kanındaki zehiri gizlemek için verilmişti’ dedi. Ancak Fransa’da tedavi sırasında yanında bulunmayan El-Kürdi, AIDS virüsü ya da zehirin nereden geldiği konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle