Dünya Aptal bankacılara neden yardım edelim?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aptal bankacılara neden yardım edelim?

Aptal bankacılara neden yardım edelim?

ABD'de dev bankaların batmasıyla sonuçlanan uluslararası mali krizin Avrupa'ya da olumsuz yansımaları devam ediyor.

Belçika, Fortis ve Dexia bankalarını batmaktan kurtarmak için kamulaştırdı. Almanya'da da iflas etmekte olan Hypo Real Estate'in devlet tarafından kurtarılacağı açıklandı.

Alman Bild gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'a "Bu aptal bankacılara neden yardım ediyoruz?" sorusunu yöneltti. Merkel zamanında önlem alınmaması halinde, bankaları batırmaya sürekleyen mali krizin ülke ekonomisi üzerine olumsuz etkileri olacağını, bu durumu önlemek için devlet tarafından zordaki bankalara para aktarılması gerektiğini söyledi.

Bild gazetesi, Merkel'e Almanya'da mali piyasadaki krizi önlemek için devlet tarafından piyasaya 26 milyar euro verildiği hatırlatıldı. Vatandaşların vergisinden toplanan paraların yüksek risk alan bankalara aktarılmasının halk üzerinde yaratacağı etkileri sordu. Merkel bu soruyu şöyle yanıtladı: "ABD'de başlayan mali krizin Belçika ve İngiltere'de de ağır etkileri oldu. ABD'deki finansal kriz dünya ekonomisini çok zor bir pozisyona soktu. Bunun etkilerini azaltmak için herkes taşın altına elini sokmalı. Biz de Almanya'da finansal sistemi korumak için bankalara para yatırmak dahil gerekli her türlü önlemi alacağız. Ekonomideki en büyük değer: Güven. Bu duyguyu piyasaya ve halka vermeliyiz."

Merkel Alman ekonomisini stabilize etmek için gerekli olan tüm önlemleri almaktan çekinmeyeceğini de belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle