Dünya Haberleri

DÜNYA

  Apo'nun Rusya'da bulunduğu yer: Nizhniy Novgorod havalimanı

  Hürriyet Haber
  20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk istihbarat birimleri tarafından yakın takibe alınan bebek katili bölücü çetebaşı Aptullah Öcalan'ın, Rusya'nın Nizhniy Novgorod kentindeki askeri bir havalimanında olduğu belirlendi.

  Bu kent, Hürriyet'in dünkü sayısında duyurduğu gibi, Rusya'nın Volga bölgesinde ve Moskova'nın doğusunda bulunuyor. Öcalan'ın Nizhniy Novgorod kentinde olduğu, çetebaşıyla ilgili gelişmeleri yakından izleyen üst düzey bir yetkili tarafından da doğruladı. Öcalan'ın askeri bir havaalanında bulunması, kafalarda yeniden ‘Çetebaşı İtalya’dan askeri bir uçakla mı gönderildi?' sorusunun oluşmasına neden oldu.

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev de, ABD'den teknik yardım alan Türk istihbaratının bu bilgisini yalanlayamadı. Önceki gün Başbakan Bülent Ecevit ile başbaşa görüşen Lebedev, dün de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Lebedev, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile görüştü. Loğoğlu, Türkiye'nin elindeki güvenilir bilgileri Lebedev'in önüne bir kez daha koydu. Lebedev'in bu görüşmeden sonra Türk tarafına, gelişmeleri yakından izlediklerini, Öcalan'ın yakalanır yakalanmaz sınırdışı edileceğini söylediği öğrenildi.

  Öcalan'ın Rusya'da bulunduğu yerin belirlenmesinden sonra, Ankara üç ülkeyi yakın takibe aldı. Öcalan'ın bir süre daha Rusya'da kalabileceği hesaplanırken, gözler Kuzey Kore, Beyaz Rusya ve Libya'ya çevrildi.

  Öcalan'ın gidebileceği ülkeler arasında Kuzey Kore ilk sırayı alıyor. Türkiye ile hiçbir ilişkisi olmayan ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Kuzey Kore'ye, İtalya'nın Öcalan'ı alması karşılığında büyük paralar verebileceği düşünülüyor. Öcalan bu ülkede örgütünden koparak tamamen tecrit olacağından, Kuzey Kore'ye gitmek istemiyor. Öcalan'ın son çare olarak, canını kurtarmak için bu ülkeyi seçeceği belirtiliyor.

  Ankara, Öcalan'ı kabul etmeyeceklerini resmen açıklamalarına rağmen Beyaz Rusya ve Libya üzerinde de duruyor. Beyaz Rusya makamlarının bu konuda garanti verdiklerini belirten Minsk Büyükelçisi Şule Soysal, bir yandan da Beyaz Rusya-Rusya arasındaki birleşme sürecinin hızlandırılmasına dikkat çekti. Soysal, iki ülke arasında kara ve trenyolunda kontrol yapılmaması nedeniyle Öcalan'ın bu ülkeye kaçak giriş yapmayı deneyebileceği ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

  Libya da Öcalan'ın sığınacağı ülkeler içinde görülüyor. Libya'nın Ankara Büyükelçisi, ülkesinin Öcalan'ı kabul etmesinin sözkonusu olmadığını açıklamıştı. Ancak yetkililer, Libya'nın Türkiye'ye karşı dost olmayan duygular beslediğine dikkat çekiyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı