Dünya Apo’nun yeni hücresi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apo’nun yeni hücresi

Gazetelerin birinci sayfalarına bakıyorum. Çarşaf çarşaf terörist başı Apo’nun yeni ve eski hücresinin yan yana fotoğrafları.

Ve eskiye oranla yeni hücresi 17 santimetre kare daha küçükmüş (ki sonra bunun yanlış ölçüldüğü ortaya çıktı)  Adalet Bakanlığı neden bu fotoğrafları servis yaptı anlamış değilim. Neyi kanıtlama? Veya neyi düzeltme! 27 yıldır İtalya’da gazetecilik yapıyorum. Bugüne kadar bir tek ağır hapis cezası alan bir mahkumun hücresinin resmini medyada görmedim.

Mehmet Ali Ağca Papa 2. Jean Paul’e 13 Mayıs 1981’de suikast girişiminden ömür boyu hapis cezası aldı. Tam üç cezaevinde çoğu hücrede yıllarca yattı. Ama kimse kaç metre karelik hücresinde ne olduğunu, nelerin bulunduğunu bile görmedi. Sadece üzerinde mavi bir kazak, yine mavi bir eşofman olduğu kardeşi Adnan’ın getirdiği bazı kitaplar, beyaz boş kağıtlar ve kalem olduğu anlatıldı. Şemalar, cezaevi müdürünün anlatımlarıyla çizildi. Ben Ağca ile iki ayrı cezaevinde iki kez röportaj yaptım. Ama kendisi ile cezaevinin konuk odasında yani avukatlarıyla veya aile bireyleri ile görüştürüldüğü mekanda gardiyanlarca getirildiğinde konuştum. Keza Kızıl Tugaylar Terör örgütünün liderleri veya yine müebbet hapis cezası almış üyelerinin kaldıkları hücreler. Sadece tahmin edildi ama fotoğrafı veya kameralı görüntüleri hiçbir zaman yayınlanmadı, basına dağıtılmadı. Ağırlaştırılmış 11 müebbet hapis cezası ile mahkum edilen Mafya Babası Toto Riina’nın hücresinin 9 metre kare olduğunu biliyoruz. Çünkü öyle bilgi verdiler veya 35 yıl kaçtıktan sonra Corleone’de yakalanan Babaların Babası Bernardino Provenzano’nun hücresinin 1.80 X 3.00 metre kare olduğu için avukatlarının AİHM sine başvurduğunu da biliyoruz.

Ama o Terni cezaevinin bodrum katında 24 saat izlenen dar, küçük, havasız hücrenin nasıl bir şey olduğunu gözümüzün önüne dahi getiremiyoruz. Çakal Carlos’un hücresinin fotoğrafını Fransız Adalet Bakanlığı medyaya dağıtımı?  O zaman Apo’nun daha iyi koşullarda cezaevi yaşamını sürdürmesini isteyen bu Avrupa ülkeleri neden kendi azılı mahkumlarının ne koşullarda yaşadığını kanıtlamaya çalışmıyor?  Apo’nun eski ve yeni hücresinin kıyaslamasını kanıtlamak, birilerine anlatmak zorunda bırakılmak bahanesiyle dağıtılan fotoğraflar bence devletin bölücü örgüte ve ona çanak tutanlara zaafını göstermiştir. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle