GeriDünya Apo gibi canlı yakalamayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apo gibi canlı yakalamayın

Öcalan'ın ele geçirilmesi sonrası PKK'lıların Avrupa çapındaki eylemlerini hatırlatan New York Times Gazetesi, Bin Ladin'in canlı yakalanması halinde benzer şeylerin ABD'nin başına geleceğini yazdı. ‘‘Bin Ladin yargılanır ve idam edilirse, felaketimiz olur’’ diye yazan gazete, El Kaide örgütünün intikam potansiyelinin yüksekliğine dikkat çekti.

New York Times Gazetesi, Usame bin Ladin'in canlı ele geçirilip, idam istemiyle yargılanmasının büyük bir felaket olacağı görüşüne yer verdi. Gazete, çeşitli terörist örgütlerin, liderlerinin ele geçirilmesi üzerine verdiği tepkiyi değerlendirirken, ‘‘Öcalan'ın Kenya'da yakalanmasından sonra PKK'lı Kürtler, Avrupa çapında saldırılar düzenledi, ancak bir yıl sonra Öcalan'ın partisi ateşkes önerdi’’ örneğini verdi.

FELAKETİMİZ OLUR

Donald McNeil
imzalı yazıda, Usame bin Ladin'in El Kaide'nin kurucusu, teorisyeni, finansörü ve sözcüsü olduğu belirtilerek şöyle denildi: ‘‘Uzmanlara göre bu örgüt çok farklı ve çok özerk. El Kaide içindeki terörist hücrelerin intikam potansiyeli çok yüksek. Bin Ladin'in yargılanması ve bu davanın idamla sonuçlanması Amerikalılar için bir felaket olur.’’ El Kaide'de yeni bir lider çıkıp çıkmayacağı, her ortaya çıkan liderin öldürülmesi halinde örgüt hücrelerinin faaliyetlerini sürdürüp, sürdürmeyeceği sorularına yanıt aranan yazıda, dünyanın liderleri ele geçirilen terör örgütleri ile dolu olduğunu kaydedildi ve Çakal Carlos, Abdullah Öcalan, Kızıl Ordu'dan Andreas Baader ve Ulrike Meinhaf, Hamas'tan Yahya Ayaş ve Hizbullah'dan Şeyh Abbas Musavi örnek olarak gösterildi. Abdullah Öcalan'ın Kenya'da ele geçirilmesinden sonra Avrupa çapında şiddet eylemleri yaşandığına dikkat çeken New York Times, ‘‘PKK'lılar, Avrupa çapında büyükelçilikler, bankalar ve diğer Türk ve İsrail hedeflere karşı koordine saldırılar düzenledi. Ancak bu saldırılarda az kişi öldü ve bir yıl sonra Öcalan'ın partisi ateşkes önerdi’’ diye yazdı.

DEVAM EDERLER

Gazete, Hamas ve Hizbulah'ın liderleri öldürüldüğü halde eylemlere devam ettiğini de hatırlattı ve ‘‘El Kaide bu örgütlerden farklı olarak ve özellikle Taliban yönetiminin çöküşünden sonra belirli bir bölgeyi elinde tutmuyor. Toprak talebini ve siyasi hedeflerini somutlaştırmıyor’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle