Dünya Haberleri

DÜNYA

  AP Yüksek Seviye Temas Grubu'nun KKTC temasları

  A.A
  03.07.2007 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosunun (AP) "Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu" heyeti, bugün Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavru'yla birlikte Haspolat arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.

  Bulutoğluları, incelemelerden sonra yaptığı açıklamada, ortak projeler için Avrupa Birliğinden (AB) ayrı finansman çıkarılmasını talep etti.

  Bulutoğluları, Haspolat'ta yapılacak yeni arıtma tesisi için Rum belediye başkanı Eleni Mavru'yla daha önce temaslarda bulunduklarını ve toplam 46 milyon avroluk projenin yüzde 60'lık kısmının Rum tarafınca karşılanmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

  Şimdi ise Rum tarafının, projenin Kıbrıslı Türklerin kullanımına sunulacak olan 259 milyon avroluk mali yardım paketinden karşılanmasını istediğini belirten Bulutoğluları, kendilerinin de Temas Grubu üyelerinden, ortak projeler için AB'den ayrı bir finansman açılmasını talep ettiklerini kaydetti.

  Ortak projeler için ayrı ortak finansman bulunması teklifinin Temas Grubunca olumlu karşılandığını belirten Bulutoğluları, "Buradaki kokuyu çektiler, bu kokunun Lefkoşa'ya kadar uzandığını, civar köyleri son derece rahatsız ettiğini ve bu yıl aşırı bir sinek kaynağı haline geldiğini anlattık. Burası artık miadını doldurmuştur. Aslında 3-4 yıl önce yeni bir tesisin yapılması gerekirdi" diye konuştu.

  "YENİ BİR TESİS, GÜNDE 45 BİN METREKÜP TEMİZ SU SAĞLAR"

  Yeni bir arıtma tesisi yapılmasıyla günde 45 bin metreküp temiz su elde edilebileceğini kaydeden Bulutoğluları, bu suyun Lefkoşa'ya günlük verilen 8 bin metreküp suyla karşılaştırıldığında, Mesarya'ya sulu tarım için büyük fayda sağlayacağının görüldüğünü kaydetti.

  Bulutoğluları, Temas Grubunun, her iki tarafın da bugüne kadar işlerini iyi yaptıklarını söyleyip kendilerini takdir ettiğini belirtti.

  Bulutoğluları, bölgedeki sineklerle mücadele için günde 10 bin dolarlık ilaç atıldığını, fakat yine sineklerle başa çıkılamadığını sözlerine ekledi.

  İncelemede, tesisin yetkililerinden Tayibe Efe ile Faik Özkaynak'ın yanı sıra Haspolat arıtma tesisinin Güney Kıbrıs'taki mühendisi Evgenios Nikolau da hazır bulundu.

  KKTC'de bulunan tesis, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefkoşa Rum Belediyesi tarafından ortak kullanılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı