GeriDünya AP, Kıbrıslı liderleri Brüksel'e davet edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AP, Kıbrıslı liderleri Brüksel'e davet edecek

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı 2010 başlarında Brüksel'e davet etme kararı aldıklarını açıkladı.

Kıbrıs Rum gazetelerine göre Buzek, dün, Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan ile görüşmesi sırasında, “AP, iki 'toplum liderini' 2010 başlarında parlamentoya davet etme kararı aldı” dedi.

AP'nin Polonyalı Başkanı, Kıbrıs'ta yürütülen doğrudan müzakereler prosedürünün bütün Avrupa için çok önemli olduğunu da söyledi.

Bu arada, Rum Meclis Başkanı Karoyan, görüşmede, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin değerlendirileceği aralık ayındaki toplantıda, Rum tarafının “egemenlik haklarını kullanmaya zorlanmaması” gerektiğini ifade ederek, "(Kıbrıs cumhuriyeti), aralık ayındaki toplantıda Avrupa Konseyi çerçevesinde egemenlik hakkını kullanmak zorunda kalmak istemiyor. 'Lefkoşa'ya ve AB'ye karşı sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddeden Türkiye konusunda oy birliğiyle bir karar alınmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle