GeriDünya AP’den kınama geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AP’den kınama geliyor

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda, bugün göstericilere şiddet kullanan Türk polisini kınayan bir karar tasarısı oylanacak. AP’nin Dünya Kadınlar Konferansı için hazırlanan tasarısına Türkiye’deki kadın haklarıyla ilgili bir bölüm eklenerek, polisin ‘aşırı kaba tavrının’ şiddetle kınanması kararlaştırıldı.

TÜRK polisinin göstericilere karşı şiddeti sonrasında Avrupa’dan gelen tepkilere, bir de ‘kınama kararı’ ekleniyor. Avrupa Parlamentosu’nun ‘Dünya Kadınlar Konferansı’ için hazırlanan ve tüm siyasi grupların ‘ortak metni’ olarak ortaya çıkan karar tasarısına, Türkiye’deki kadın haklarıyla ilgili bir bölümün eklenmesi üzerine mutabakata varıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’da toplanan Genel Kurulu’nda bugün oylanması beklenen karar tasarısında Türkiye’ye yönelik görüşler şu şekilde belirlendi:

Avrupa Parlamentosu, 6 Mart 2005 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen ve Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan gösteride, Türk polisinin ‘aşırı kaba’ tavrını şiddetle kınar.

Avrupa Parlamentosu, en kısa zamanda Avrupa Birliği Komisyonu’ndan söz konusu olaylarla ilgili daha ayrıntılı bilgi talep eder.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’de kadın haklarının da içinde bulunduğu son reformlardan duyduğu memnuniyeti dile getirir.

Ancak buna rağmen, kadınların hedef alındığı töre cinayetleri ve şiddetin devam etmesinden duyduğu endişeyi de hatırlatır.

TÜRK KADINI KONUŞULACAK Bu arada, Avrupa Parlamentosu’nda 16 Mart’ta ‘Türk Kadınlarının Sosyal, Ekonomik ve Siyasal yaşamda rolü’ konulu bir oturum düzenleyecek. Yaz aylarında AP Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen ‘Türk Kadını’ ile ilgili raporun hazırlayıcısı Emine Bozkurt’un girişimleriyle gerçekleşecek toplantıya, Kadın Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit de davetli.

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkan yardımcısı Zita Gurmai ile AP Türkiye Kadın Sorunu Raportörü Emine Bozkurt, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek hem bu toplantıyı duyurdu, hem de komisyonun Türkiye’deki kadının hak arama mücadelesinin yanında olacağı mesajını verdiler. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Avrupa ve Türkiye’deki kadının durumunun değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Gurmai, polisin 6 Mart eyleminde kadınlara uyguladığı şiddetin kendisini şok ettiğini söyledi. ‘Çalışmalarımızla Türkiye’deki kadının hak arama mücadelesinin yanında olacağız. Bu yönlü çalışan sivil toplum örgütlerini de destekleyeceğiz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle