GeriDünya Antrenmanda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antrenmanda

Uykusuyla ünlenen eski Endonezya Devlet Başkanı Vahid, görevden alındıktan sonra kültür-fizik yaparken gazetecilere poz verdi. ABD’ye giden Vahid, tansiyon tedavisi görecek.

Yolsuzluk ve yetersizlik nedeniyle parlamentonun görevden aldığı eski Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid'in direnişi kısa sürdü. Megavati Sukarnoputri'nin yerine atanmasının ardından Cakarta'daki Başkanlık Sarayı'nda uyuklamaya devam eden Vahid, dün tedavi için ABD'ye gitti. Vahid, demokrasi mücadelesi için geri döneceğini söyledi.

Meclis'in kendisini görevden aldığı saatlerde uyuklayan Abdurrahman Vahid, kararı yasalara aykırı bulduğu gerekçesiyle Başkanlık Sarayı'ndan çıkmak istememişti. Ancak Abdurrahman Vahid, bu ısrarından dün vazgeçti. Gazetecilerin önünde ayağa kalkıp, kültür fizik hareketleri yapan Vahid, bir süre sonra saraydan ayrıldı.

Demokrasi için geri geleceğim

Vahid, saray kapısında 2 bin kişi tarafından karşılandı. Eski Başkan, ‘‘Demokrasi ve ahlak mücadelesine devam etmek için geri döneceğim’’ dedi. ABD'ye giden 61 yaşındaki eski Başkan, Maryland Eyaleti'ndeki Johns Hopkins Hastanesi'nde yüksek tansiyon tedavisi görecek.

Başkan Sukarnoputri’ye kadın karşıtı yardımcı

Endonezya Meclisi, muhafazakar Müslüman lider Hamzah Haz'ı (61), Megavati Sukarnoputri'den boşalan Devlet Başkan Yardımcılığı görevine seçti. Abdurrahman Vahid'in 1999'daki ilk kabinesinde bakanlık görevi yapan Haz, yolsuzluk iddiaları üzerine bu hükümetten istifa etmişti.

Hamzah Haz, 1999'da yapılan ilk özgür seçimlerden sonra Sukarnoputri'nin devlet başkanı adaylığına itiraz etmişti. Haz, itirazının gerekçesi olarak, kadınların dünyanın en büyük Müslüman ulusuna liderlik yapmaya uygun olmadıklarını öne sürmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle