GeriDünya Anti-globalizmin ilahları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anti-globalizmin ilahları

Geçen hafta Cenova sokaklarını dolduran on binlerce protestocu, küresel politikalara karşı çıkan bir grup sembol isimden ilham alıyor.

Globalleşme karşıtı yeni gençliğin idolleri arasında Kanadalı yazar Naomi Klein ve Fransız şarkıcı Manu Chao'dan Meksika'daki Zapatista gerillalarının lideri Kumandan Marcos'a kadar bir dizi isim yer alıyor.

Önce Dünya Ticaret Örgütü zirvesinin yapıldığı Seattle'da, ardından AB'nin altı ay arayla yaptığı Nice ve Göteborg zirvelerinde ortaya çıkan ve son olarak da G-8 zirvesinin yapıldığı Cenova'da seslerini dünyaya daha fazla duyuran globalleşme karşıtları hareketlerini giderek yayıyor.

Dev şirketlerin yoksul ülkelerdeki emeği sömürmesine, yoksulların borç batağı içinde yüzmesine, çevre kirliliğine, hayvanlara zulmedilmesine başkaldıran gençler farklı yaklaşımlarla yargılanıyor.

Örneğin Fransa'nın Troçkist geçmişiyle tanınan Başbakanı Lionel Jospin, onları dünyanın sorunları için kaygı duyan ‘‘Gerçek global vatandaşlar’’ olarak tanımlıyor. İngiltere Başbakanı Tony Blair ise daha çok kara maskeli anarşistleri kastederek ‘‘Onlar birer holigan’’ diyor. Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi ise ‘‘Bu gençlerle konuşmazsak onları asla anlayamayız’’ diye konuşuyor.

Peki bu globalleşme karşıtı hareket hangi fikir odaklarından bekleniyor, onların idolleri kimler? Kanada'dan Hindistan'a, Fransa'dan Meksika'ya farklı kişiliklerin yer aldığı 'Küreselleşme karşıtlığının sembolleri', gerek yazıları, gerekse eylemleriyle mücadelelerini veriyorlar.

Naomi Klein, Manu Chao, Kumandan Marcos, Jose Bove, Ralph Nader ve Thilo Bode'nin yanı sıra şu üç isim de globalleşme karşıtlığının önemli teorisyenleri arasında yer alıyor.

Martin Khor: (Malezya):

Dünya üzerinde dengeli ve adil gelir dağılımı, çevre sorunlarına duyarlılık konularında yaptığı araştırmaları ve yayınlarıyla tanınan Melazyalı Ekonomist Martin Khor, yüzlerce sivil toplum örgütünün üyesi olduğu ve seslerini duyurduğu 'Üçüncü Dünya Network' kurumunu yönetiyor.

Vanda Shiva: (Hindistan):

47 yaşındaki üniversite öğretim görevlisi Vanda Shiva, tarım konuları ile ilgili çalışmalarıyla adından söz ettirdi.

Bernard Cassen: (Fransa):

Le Monde Diplomatique dergisinin yöneticiliğini yapan Bernard Cassen, aynı zamanda 1997'de kurulan 30 bin kişinin üyesi olduğu ve küreselleşme karşıtı mücadele veren Attac derneğinin başkanlığını yürütüyor.

NAOMİ KLEIN

Kanada

Tam dokuz dile çevrilen 'Markaların Gaddarlığı-No logo' adlı kitabıyla bir anda adını duyuran 30 yaşındaki genç gazeteci, markaların dünyadaki egemenliğine karşı çıkıyor. Naomi Klein kendi yaşantısını da bu görüşleri üzerine kurmuş ve sade yaşıyor.

MARCOS

Meksika

Meksika'da yerlilerin özgürlüğü için mücadele eden 'Zapatista' hareketinin lideri. O da küreselleşme karşıtları arasında yer alıyor ve söylemini globalleşmeye karşı ifadelerle süslüyor. Marcos'un Genova'da olduğu dedikoduları bir çok kişiyi heyecanlandırdı.

JOSE BOVE

Fransa

McDonald's karşıtı eylem suçundan yargılanan Jose Bove, söylem ve eylemleriyle küreselleşme karşıtlarının lideri konumuna geldi. Köylüler Konfederasyonu kurucusu olan Bove Dünya Ticaret Örgütüne karşı mücadele yürütüyor.

RALP NADER

Amerika

Otomotiv sektörüne karşı yazılarıyla kendini tanıtan avukat Ralph Nader, Yurttaş haklarını savunan 'Public Citizen' örgütünü kurdu ve tüketicilerin haklarını savunan bu örgüt ile küreselleşmeye karşı mücadele verdi. Son Amerikan başkanlık seçimlerinde adaydı.

THILO BODE

Greenpeace

Çevreyi koruma ve ekolojik mücadelede dünyada 'bir numara' olarak bilinen Greenpeace kuruluşunun başkanlığını yürüten Thilo Bode, nükleer yapılanmaya karşı verdiği mücadele ile 3 milyonu aşkın kişinin bünyesinde görev yaptığı bir kurum yarattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle