Dünya Haberleri

DÜNYA

  Annesinden gelen vergisiz ‘hediye’ başını ağrıtacak

  BİRCE BORA / LONDRA
  10.04.2016 - 19:59 | Son Güncelleme:

  Panama Belgeleri’nde babasının offshore yatırım fonu olduğu ortaya çıkan ve kendisinin de bu fondan hisse satarak kar ettiğini açıklamak zorunda kalan İngiltere Başbakanı David Cameron son 6 yılda ödediği vergilerin özetini yayınladı.

  Ancak bu, Cameron’a yönelik eleştirileri dindireceğine daha da körükledi. Başbakanın yayınladığı vergi beyanı 2010’da vefat eden babasının ona 300 bin sterlin (1 milyon 207 bin TL)  miras bıraktığını gösterdi. Bu miktarın İngiltere’nin miras vergisi eşiği olan 325 bin sterlinin (1 milyon 307 bin TL) biraz altında olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Baba Cameron’ın çok varlıklı olmasına rağmen oğlunu vergi ödemekten kurtarmak için ona az bir miras bırakmış olabileceğini” belirtti. Eğer Cameron’ın babasından aldığı miras 325 bin sterlinin üzerinde olsaydı yüzde 40 miras vergisi ödemek zorunda kalacaktı. Aynı belgede David Cameron’ın annesi Mary Cameron’ın eşinin ölümünden yaklaşık bir yıl sonra, 2011’de, oğluna toplam 200 bin sterlin (804 bin TL) “hediye ettiği” de görüldü. İngiliz basını “hediye” kapsamındaki bu ödemenin mirastan farklı olarak vergiden muaf olduğuna dikkat çekti. Başbakanlık,  Mary Cameron’ın bu ödemeyi “tüm çocuklarının mirastan eşit pay almasını sağlamak için” yaptığını söyledi ve bu ödemenin miras vergisinden kaçınmak için başvurulmuş bir yöntem olmadığında ısrar etti.  

  2018’E KADAR YAŞARSA VERGİ ÖDEMEYECEK

  Ancak uzmanlar Mary Cameron’ın oğluna yaptığı bu ödemenin “bir çeşit vergi kaçırma yöntemi” olduğunu çünkü “hediye” kapsamında yapılan bu ödeme sayesinde David Cameron’ın yüzde 40 miras vergisi ödemekten kurtulabileceğini söyledi. İngiltere’de ebeveynler çocuklarına vergisiz para devrettikten sonra 7 yıl içinde ölürse, bu para miras statüsüne giriyor ve parayı alan şahıs, yüzde 40 miras vergisi ödüyor. Buna göre Mary Cameron, 2018’e dek yaşarsa Başbakan Cameron, annesinden aldığı 200 bin sterlin için vergi ödemeyecek. 

   

  Etiketler: Panama , Vergi , Offshore , Cameron
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı