Dünya Haberleri

DÜNYA

  Annenizi öldürdük, özür dileriz

  Hürriyet Haber
  13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de safrakesesi ameliyatı sırasında atardamarını keserek 36 yaşındaki Elif Aksu'nun ölümüne sebebiyet veren doktorlar mahkemece suçlu bulundu. Homerton hastanesi ise Aksu'nun üç çocuğu ve eşinden özür diledi.

  Londra'da yaşayan üç çocuk annesi Elif Aksu, 1997 yılının Aralık ayında şiddetli ağrılarla Homerton Hastanesi'ne kaldırıldı. Safrakesesi ameliyatında 30 yaşındaki stajyer doktor Vardhini Vijav, safrakesesi damarı diye atardamarın girişini kesti, kanamayı durdurmak için tampon yerleştirdi. Ameliyata yetişen tecrübeli doktor Adel Demian ise tamponu çıkarak dikiş attı. Aksu şiddetli kan kaybı nedeniyle 4 gün sonra öldü.

  Aksu'nun şüpheli ölümü üzerine soruşturma açan polis ve hastane yönetimi, ‘tedbirsizlik yüzünden ölüme sebebiyet verme’ nedeniyle stajyer doktor Vijay'ın görevine son verdi. Abel Demian'ın sözleşmesi ise yenilenmedi. Açılan ilk soruşturma, ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle sürümcemede kaldı. Bu arada hastane yetkilileri sus payı olarak Aksu ailesine 25 bin İngiliz sterlini (yaklaşık 15 milyar lira) teklif ettiler.

  Adalet yerini buldu

  Aksu ailesi ise suspayını reddederek mahkemeye başvurdu. İki yıl süren dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Soruşturma mahkemesi doktorları, ‘tedbirsizlik yüzünden ölüme sebebiyet verme’ gerekçesiyle suçlu buldu. Doktorlar şimdi Yüksek Mahkeme'de yargılanıp, cezaya çarptırılacak. Homerton Hastanesi ise Elif Aksu'nun çocukları Soner, Nimet, Hüseyin ile çaresiz eşi Yaşar Aksu'dan özür diledi. Yaşar Aksu, ‘Acımız çok büyük ve hiçbir zaman dinmedi. O bir daha geri gelmeyecek. Ama böyle bir hatanın parayla tamir edilmeye çalışılması inanılmaz bir ayıptı. Şimdi adalet yerini buldu’ dedi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı