GeriDünya Anneden Bush’a rica
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anneden Bush’a rica

Afganistan'da Amerikalılar tarafından Taliban askeri olduğu iddiasıyla tutuklanan ve Küba'daki Guantanamo kampına gönderilmek istenen Bremen doğumlu Türk genci Murat Kurnaz'ın ailesi büyük bir şok yaşıyor.

Aile Bremen'in Hemelingen semtindeki evini sadece Hürriyet muhabirlerine açtı. DaimlerChrysler otomobil fabrikasında kaynakçı olarak çalışan baba Metin Kurnaz, ev hanımı anne Rabia Kurnaz, Murat'ın ablası ve iki erkek kardeşi ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylediler. Murat'ın 17 yaşına kadar yaşıtlarından farkı olmayan bir genç olduğunu belirten anne Rabia Kurnaz, oğlunu şöyle anlattı:

‘‘Kendisi çok neşeli ve çevresinde sevilen biriydi. Eğlencelere giderdi. Köpeği Apollo ile gezerdi. Sonra vücut geliştirme sporuna ilgi duymaya başladı. Arbergen Spor Kulübü'ne girince değişti. Sakal uzattı. Sık sık camiye gitti. Şüphelenip kendisine camide ne yaptığını sorunca, ‘‘Anne namaz kılıyorum. Kitap okuyorum. Diskoteklere gitsem, sokakta dolaşsam daha mı iyi?' diyordu. Orada beyninin yıkandığını bizden gizledi.’’ Temmuz 2001'de oğlunun Türkiye'ye giderek nişanlısıyla evlendiğini söyleyen gözü yaşlı anne, Murat'ın eşinin de olaylardan habersiz olduğunu ifade ederek, ‘‘Anlaşılan çocuklara aileleriyle konuşmamalarını söylemişler’’ dedi.

3 ARKADAŞIYLA PAKİSTAN'A UÇMUŞ

Bremen'de gemi parçaları üreten bir şirkette çalışan Murat'ın şefi ve iş arkadaşları tarafından efendiliği ve çalışkanlığı nedeniyle çok sevildiğini belirten Rabia Kurnaz, ‘‘25 yasindaki Selçuk B. isimli arkadaşı dışında hiç kimseyi eve getirmezdi. 3 Ekim 2001'de bize haber vermeden üç arkadas Pakistan'a uçmuşlar. O tarihten beri hiç haber alamadık. Gittikleri caminin çevreleri tarafından vize temin edilerek Afganistan'a gönderildiğini ögrendik. Geçtiğimiz perşembe günü bize gelen polis, ‘Size bir iyi, bir kötü haberimiz var. İyi haber oğlunuz hayatta, kötü olan ise Taliban askeri olarak Amerikalılar tarafından Küba'ya götürülmek üzere tutuklandı' dediler. Bilgileri ABD'den aldıklarını, Murat'ın, nasıl, nerede, hangi şartlar altında yakalandığını bilmediklerini söylediler’’ dedi.

İZİN VERSİN GÖRMEYE GİDELİM

Perişan bir durumda oldularını belirten anne Rabia Kurnaz, şunları söyledi: ‘‘Açıkça kötü niyetli insanların kurbanı olan oğlumuzun Almanya'ya getirilip gerekirse burada yargılanmasını istiyoruz. Amerika nasıl kendi vatandaşı olan Taliban'ı diğer tutuklulardan ayırdıysa, aynı muameleyi müttefik ülke vatandaşı olan Murat'a da yapmasını istiyorum. Başkan Bush'dan ricam bu. Aksi takdirde Taliban tutukluları arasında oğlumun başına bir iş gelmesinden korkuyorum.’’ İzmirli baba ve Adapazarlı anne görüşme imkani verilirse Küba veya Afganistan'a gidebileceklerini kaydederek, ‘‘Türk ve Alman devletinden dışişleri bakanlıkları kanalıyla bize yardımcı olmalarını bekliyoruz' dediler.

Arap camisinde beynini yıkadılar

İki sene öncesine kadar sakalsız bir genç olan Murat Kurnaz'ın kafasına Araplara ait ‘‘Ebubekir’’ adlı camide girdiler. Polis, Bremen'deki caminin imamının ifadesini alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle