GeriDünya Annan Planı'nın AB'ye Uyum Senedi hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Annan Planı'nın AB'ye Uyum Senedi hazır

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, AB Komisyonu'nun Annan Planı'na ilişkin Uyum Senedi'ni hazırlayarak ve üzerinde oybirliği sağlayarak onay için AB Konseyi'ne sunduğunu açıkladı.

Verheugen, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AB Konseyi'nin, 26 Nisan'da Lüksemburg'da yapacağı toplantıda belgeyi oybirliğiyle onaylaması gerekeceğini, böylece Kıbrıs Rum kesimiyle yapılan Katılım Antlaşması'nın birleşmiş bir Kıbrıs'a uyarlanmış olacağını belirtti.

AB'DEN BİRLEŞMİŞ KIBRIS'A TAM DESTEK

AB Komisyonu ve AB Konseyi'nin baştan beri 1 Mayıs'ta birleşmiş bir Kıbrıs'ın AB'ye tam üye olduğunu görmek istediklerini ve bu yönde çabalara tam destek verdiklerini anlatan Verheugen, İsviçre'deki müzakerelere ve Annan Planı'nın hazırlanmasına yoğun katılım ve katkı sağladıklarını, üstlendikleri yükümlülükleri ciddiye aldıklarını ve bunları süratle yerine getireceklerini de gösterdiklerini anlattı.

HAFTAYA BAĞIŞÇILAR KONFERANSI YAPILACAK

Gelecek hafta başlatılacak Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nın ardından 24 Nisan'da yapılacak referandumlara değinen Verheugen, bu referandumlar sonunda on yıllardır süren bölünmüşlüğün son bulacağını umut ettiğini söyledi.

KUZEY'İN UYUMU AŞAMALI OLACAK

AB'nin tavır ve eylemleriyle Kıbrıs'ta çözüm ve uzlaşma arayışlarına çok önemli katkılarda bulunduğunu anlatan Verheugen, zaman eksikliği nedeniyle tüm sorunların çözülemediğini, AB müktesebatının Kıbrıs'ın kuzey kesiminde aşamalı olarak uygulamaya sokulacağını belirtti.

TÜRKLER 'EVET', RUMLAR 'HAYIR' DERSE

Verheugen, referandumlarda Kıbrıslı Türklerin ''evet'', Rumların ''hayır'' demeleri halinde ne olacağının sorulması üzerine, bu durumda Annan Planı uygulamasının tamamının başarısızlıkla sonuçlanmış olacağını, mevcut Katılım Antlaşması'nın hiçbir uyarlama olmadan yürürlüğe sokulacağını, ''Kıbrıs Cumhuriyeti''nin öngörüldüğü gibi 1 Mayıs'ta AB'ye tam üye olacağını ve yasal olarak adanın tamamını temsil edeceğini söyledi.

İki taraftan da olumlu sonuç çıkacağını umduğunu belirten Verheugen, başarısızlık halinde ekonomik, sosyal ve siyasi gerilim yaşanabileceğini, bu durumda Türk tarafına ekonomik destek sağlama yöntemlerini araştıracaklarını, bunun gerekli olacağını ifade etti.

Verheugen, ''Hedefe çok yakınız. Bu fırsatı kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

KALICI DEROGASYON OLMAZ

Kalıcı derogasyonlar olmayacağını tekrarlayan Verheugen, Rumlara mesajının ne olduğunun sorulması üzerine, temkinli olmak gerektiğini, Rumlara baskı uygulamak istemediklerini, demokratik bir süreçte bulunulduğunu, referandum sonuçlarına saygı gösterileceğini söyledi.

Verheugen, sorunun çözülmesinin ekonomik ve siyasi avantajları üzerinde durarak, başarılı bir sonucun, AB ile uyumun çatışmalara çözüm getirip son verdiğini kanıtlayacağını, farklı dinlerden toplumların birlikte yaşadıkları bir modelin ortaya çıkacağını belirtti ve konunun Kıbrıs'ı aştığını, Türkiye'nin Avrupa'daki rol ve geleceğini de ilgilendirdiğini ifade etti.

UZLAŞMA HERKESİN FAYDASINA

Uzlaşmanın AB ve Türkiye ile Kıbrıslı Türk ve Rumların menfaatine olduğunu söyleyen Verheugen, Kıbrıslı Rumları ikna etmek için adaya büyük ekipler göndermek niyetinde olmadığını, insanların konuyu tartışacaklarını, AB'ye yönelik sorular olursa bunları yanıtlayacaklarını anlattı.

Verheugen, olumsuz bir sonuç halinde kimsenin uzun vadede neler olabileceğini öngöremeyeceğini de belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle