Dünya Haberleri

DÜNYA

  Annan: Kuş gribiyle mücadelede kaybedecek zaman yok

  PEKİN (A.A)
  18.01.2006 - 08:38 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, kuş gribiyle mücadelede kaybedecek zaman olmadığını belirtti.

  Annan, Çin'in başkenti Pekin'de Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa düzenlenen, kuş gribiyle mücadeleye yardım konulu uluslararası konferansa gönderdiği mesajında, “Kaybedecek zaman yok. Hazır olduğumuzdan emin olmalıyız. Gerçekten hazır olmak için çok çaba sarfetmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.
  Konferansa mesajla katılan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz de finansman gereksinimlerinin çok fazla olduğuna dikkat çekerek, uluslararası toplumunu hareket geçmeye çağırdı ve “Bütün ülkeler hastalıkla mücadelede sorumluluğu paylaşmalıdır” ifadesini kullandı.

  Bu arada Pekin'de bir araya gelen 100'den fazla ülke ve uluslararası kurumun temsilcilerinin, kuş gribiyle dünya çapında mücadele ve olası bir salgının önlenmesi için 1.5 milyar dolardan fazla yardım taahhüdünde bulunduğu bildirildi.

  AFP'nin bildirdiğine göre, farklı heyetlere yakın güvenilir kaynaklar, 1,2 ila 1,45 milyar dolarlık yardımın sözünün alındığını, buna bir de Dünya Bankası'nın zor durumda olan ülkelere açtığı 500 milyon dolarlık kredinin eklenmesiyle taahhüt edilen yardım miktarının 1,5 milyar doları geçtiğini belirttiler.
  En çok bağış yapan ülkeler ve kurumlar arasında ABD, Japonya ve Avrupa Birliği'nin bulunduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı