GeriDünya Annan: Kadının sorunundan erkek de sorumlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Annan: Kadının sorunundan erkek de sorumlu

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, kadın sorunlarının çözülemeyecek sorunlar olmadığını belirterek, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının sadece kadınların değil erkeklerin de sorumluluğu olduğunu söyledi.

Türkiye'yi kadından sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit ve kalabalık bir heyetin temsil ettiği BM Kadının Statüsü Komisyonu 49. Dönem Toplantıları, dün BM Genel Sekreteri Annan'ın açılış konuşmasıyla başladı.

  

Pekin'de 10 yıl önce yapılan Uluslararası Kadın Konferansı'nda belirlenen hedefler konusunda kaydedilen gelişmelerin gözden geçirileceği komisyon toplantısında konuşan Annan, 10 yıl önce çok önemli adımlar atıldığını ve bu konferans sayesinde tüm dünyanın, bütün ülkelerde kalkınmanın ve barışın sağlanmasının en önemli unsurlarından birinin kadın-erkek eşitliğinin sağlanması olduğunu açıkça kabul ettiğini kaydetti.

  

"KADINLAR DAHA BİLİNÇLİ"

 

“Aradan geçen 10 yıl içinde kadınların artık kendi hakları konusunda daha bilinçli olmakla kalmayıp, bu haklarını daha fazla uygulamaya aktardıklarını görüyoruz” diyen Annan, bu süre içinde özellikle yaşam süresi ve doğurganlık oranları konusunda ilerlemeler yaşandığını, kadınların temel eğitime ulaşmaları açısından da önemli bir yol katedildiğini söyledi.

  

Bu konuda hala ciddi sorunların bulunduğunu da ifade eden Annan, bu sorunlar arasında kadın ve çocuk kaçakçılığını, özellikle genç kadınlar arasında korkunç derecede artan AIDS hastalığını gösterdi.

  

Buna rağmen kadınların karşı karşıya olduğu sorunların çözümü olmayan sorunlar olmadığını belirten Annan, dünyanın kadın sorunları konusunda birçok cephede birden hedefler belirleyerek harekete geçmesinin önemine dikkati çekti.

  

STRATEJİK 7 ÖNCELİK

  

BM Binyıl Proje Görev Ekibi tarafından eğitim ve kadın-erkek eşitliği konusunda hazırlanan raporda, kadın sorunları konusunda stratejik yedi önceliğin belirlendiğini kaydeden Annan, bu önceliklerin tüm dünyada hayata geçirilmesi durumunda on yıl içinde kadın hakları konusunda çok büyük bir değişimin yaşanacağını kaydetti.

  

Annan, bu öncelikleri şöyle sıraladı:

  

“Kadın ve kızların temel eğitim olanaklarına ulaştırılması; cinsel ve doğuma dair sağlık haklarının garanti altına alınması; kadın ve kızların zamanlarının çoğunu harcamalarına sebep olan su temini gibi ihtiyaçları karşılamak üzere altyapı yatırımlarının yapılması; kadın ve kızların mülkiyet ve miras haklarının garanti altına alınması; istihdamda kadınlara yönelik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması; kadınların ulusal parlamentolarda ve yerel yönetimlerdeki rollerinin yükseltilmesi; kadın ve kızlara yönelik şiddetin önlenmesi konusundaki çabaların iki katına çıkarılması.”

  

Annan, 60 yıldır BM Sözleşmesi ilk sayfasında en temel insan hakları arasında kadın-erkek eşitliğinin yer aldığını hatırlattı.

  

Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması dışındaki hiçbir politikanın ekonomik kalkınma ve verimliliği artırmada ya da bebek ve anne ölümlerini düşürmede başarılı olamayacağını kaydeden Annan, beslenme ve AIDS dahil sağlık şartlarının gelişmesinde, gelecek neslin eğitim seviyesinin yükseltilmesinde, çatışmaların sona erdirilmesi ve uzlaşmaların sağlanmasında da bu eşitliğin sağlanmasının etkili olacağını belirtti. Annan, bu yüzden kadın haklarının geliştirilmesi konusunda bütün ülkeleri acilen harekete geçmeye çağırdı.

  

AKŞİT: HER ÜLKEDE KADIN SORUNU VAR

 

BM Kadının Statüsü Komisyonu 49. Dönem Toplantıları'na katılmak üzere New York'ta bulunan Devlet Bakanı Güldal Akşit, Türk gazetecileri için bir basın toplantısı düzenledi.

  

Kadın sorunlarının gelişmiş ülkelerde de, az gelişmiş ülkelerde konu başlıklarının aynı olduğunu söyleyen Bakan Akşit, bu sorunların başında eğitim, sağlık ve istihdamın geldiğini kaydetti. Bakan Akşit, ”Her ülke kendi çapında bu sorunları yaşıyor. Bu sorunlar boyut anlamında ülkeden ülkeye değişse de konu başlıkları aynı kalıyor” dedi.

  

BM üyesi 192 ülkenin ortak bir amaçla bu komisyonda çalışmalara katıldığını belirten Akşit, bu ülkelerin hem hükümet düzeyinde hem de sivil toplum örgütleri düzeyindeki temsilcilerinin komisyon toplantılarına katıldığını, ancak önemli olanın burada alınacak kararların ülkeler tarafından uygulanması olduğunu kaydetti.

  

Türkiye'nin önem verdiği, eğitim, sağlık ve istihdam gibi sorunların komisyon gündeminin de en önemli maddeleri olduğunu söyleyen Akşit, yine komisyonun gündeminde yer alan kadın ve çocuk ticareti konusunda da başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere Türkiye'de çok ciddi çalışmalar yapıldığını ifade etti.

  

"AB İLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ"

 

Bir soru üzerine, 1995'te yapılan Pekin Kadın Konferansı'ndan bu yana Türkiye'nin kadın hakları konusunda kat ettiği aşamalara da değinen Bakan Akşit şöyle konuştu:

  

“Kadınlara ilişkin gündem maddeleri hiç bir zaman değişmiyor. 15, 20 gün önce Lüksemburg'da AB üyesi ülkelerden bakanların katıldığı bir toplantı yapıldı. Konu da yine Pekin+10 idi. Ortak gündem yine eğitim, sağlık ve istihdamdı. Bu toplantı sonrasında bir ortak deklarasyon yayınlandı. Bu deklarasyon AB adayı bir ülke olarak Türkiye'yi de bağlıyor. Bu nedenle AB üyesi ülkelerle bu konuda ortak hareket etmekteyiz.

  

1995'den bu yana Türkiye'de neler yapıldığı konusuna gelince, her şeyden önce o konferansta yapılan taahhütler doğrultusunda 8 yıllık zorunlu eğitim gerçekleştirildi. Medeni Kanun'da yapılarak uygulamaya sokulan düzenlemeler ile Nisan ayında uygulamaya girecek olan Türk Ceza Kanunu'nun kadınlarla ilgili maddeleri de kat edilen önemli aşamalardır.”

  

Annan'ın sıraladığı yedi önceliğin Türkiye açısından da öncelik olmaya devam edip etmediğine dair bir soru üzerine Bakan Akşit, ”Türkiye'nin öncelikleri farklıdır gibi bir seçeneğimiz yok, çünkü böyle bir komisyondaysak bunlar bizim için de öncelikli konular demektir. Bizim hedefimiz de zikredilen yedi konuda Türkiye'yi belli bir standardın üzerine çıkarmaktır. Ancak, bu alanda Türkiye pek çok ülkenin gerisinde değildir. Özellikle son dönemde yapılan düzenlemeler ve uygulama konusunda yapılan çalışmalarla çok yol kat etmiş bir ülke olan Türkiye, bu çalışmalarıyla takdir toplamaktadır” dedi.

  

“YAPILANLARLA REHAVETE KAPILINMAMASI GEREK

  

Yapılanlarla rehavete kapılmamak gerektiğinin altını çizen Akşit, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de aile içi şiddet sorununun devam ettiğini belirterek, hala yapması gereken pek çok şey bulunan Türkiye'nin bu konuda yoğun bir çaba harcadığını kaydetti.

  

SIĞINMA EVLERİ ARTTI

 

Bakan Akşit, göreve geldiğinde 8 olan sığınma evlerinin sayısının zaman içinde arttığını ve yakında açılacak 5 yeni sığınma evi ile birlikte 19'a yükseleceğini ifade etti.

  

Kadınların temel eğitimlerinin sağlanması açısından 8 yıllık eğitimin çok önemli olduğunu belirten Akşit, özellikle kız çocuklarını okutmaları konusunda ailelere gerekli teşviklerde bulunulduğunu, kızlarını okula göndermeyen ailelerin ise cezalandırıldığını kaydetti. Bakan Akşit, temel eğitim dışında, kadınların temel ve yasal haklarını öğrenebilmeleri için de toplum ve danışma merkezlerinde eğitimler verildiğini söyledi.

  

Bir soru üzerine, yüksek öğrenimde başörtüsünden kaynaklanan sorunların Türkiye'de kadın sorunlarının ele alındığı BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan kaldırılması Komitesi (CEDAW) toplantısında gündeme geldiğini belirten Bakan Akşit, ancak devam eden toplantılarda daha küresel konular ele alındığı için bu konunun tekrar gündeme geleceğini sanmadığını kaydetti.

  

CEDAW toplantısının nihai raporunda, başörtüsü konusunun Türkiye'deki kız çocuklarının eğitimi önünde bir engel teşkil ettiğine dair bir tespit yer aldığını belirten Bakan Akşit, 2007 yılında yapılacak bir sonraki toplantıda bu sorunun çözüm önerileri ile birlikte yeniden gündeme getirilmesi konusunda bir tavsiye kararı alındığını ifade etti.

  

Bakan Akşit, “Dolayısıyla o toplantıya kadar bu konudaki gerekli çalışmaların yapılması lazım. CEDAW'ın kadın hakları konusunda yapılmasını istediği talepler arasında başörtüsü sorununun çözümlenmesi de bulunuyor” dedi.

 

Akşit, Komisyon'un çarşamba günkü oturumunda BM Genel Kurulu'nda bir de konuşma yapacak.

 

45 ülkenin üye, pek çok ülkenin gözlemci statüsünde bulunduğu BM Kadının Statüsü Komisyonu'nun 49. Dönem toplantıları, 11 Marta kadar devam edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle