Dünya Haberleri

DÜNYA

  Annan ile Papadopulos bir araya geliyor

  A.A.
  27.02.2006 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir girişim başlatmak amacıyla yarın Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'la Paris'te görüşecek.

  Annan'ın, yarınki görüşmede, Papadopulos'tan Kıbrıs sorununun çözümü konusunda yeni fikirler sunmasını istemesi bekleniyor.

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önceki gün Doha'da Annan ile yaptığı görüşmede, Kıbrıs konusunu da gündeme getirerek, Türkiye'nin görüşlerini ve eylem planı çerçevesindeki son gelişmeleri anlatmıştı. Gül, KKTC'ye izolasyonun kaldırılması hakkında Annan'a ayrıntılı bilgi vermişti.

  RUM BASININ İDDİASI

  Rum basınında, toplantıyla ilgili çıkan haberlerde, Papadopulos'un, Annan'ın önüne, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması için üç şart koyacağı ileri sürülüyor.

  Gazeteler, Papadopulos'un üç şartının, “Türk önerilerinin araştırılması. BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin beşinin de müzakerelere müdahil olması ve müzakereler sırasında AB'nin de hazır bulunması” olduğunu iddia ediyor.
  Haberlerde, Papadopulos'un, Kıbrıs sorununun esasının tartışılmasını ve yeni müzakereler için zemini hazırlaması amacıyla BM Genel Sekreteri'nden özel temsilci atamasını da talep edeceği görüşü savunuluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı