GeriDünya Anlaşırlarsa heykelleri dikilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anlaşırlarsa heykelleri dikilecek

İngiliz The Guardian Gazetesi'nin ‘‘Dünyanın en yaşlı düşmanları’’ diye nitelediği Denktaş ve Klerides'in önceki gün başlattıkları yeni müzakere süreci Ada'da çözüm umutlarını artırdı. Rum ve Türk gazeteleri Yeşil Hat'taki zirveyi ‘‘Tarihi başlangıç’’ olarak niteledi.

Rum muhalafeti Türkiye'nin tavrının belirleyici rol oynayacağı görüşünde ısrar ederken Kıbrıs Türk muhalefeti Denktaş ve Klerides'e değil sürece destek vereceklerini savundu. Cumhuriyetçi Türk Partisi Lideri Mehmet Ali Talat, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘‘Denktaş taksime Klerides de Ada'nın bütününde Rum egemenliğini kurmaya yemin etmiştir. Denktaş, Kıbrıslı Türklerin değil Türkiye'nin çıkarlarını korumak için çalışmaktadır. Ama yine de bir anlaşma yapabilirlerse Yeşil Hat'ta Klerides'le birlikte heykellerini diktireceğiz.’’

Bu arada, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada ‘‘Tüm dünya ve halklarımız çözüm beklentisine girmiştir. Çözüm için tarafların birbirinin haklarına saygılı olması gerekir. Kimse bizden devletimizi ortadan kaldırmamızı beklemesin’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle