Dünya Anlaşır gibi yaptılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anlaşır gibi yaptılar

Anlaşır gibi yaptılar

Kopenhag’ta yapılan BM İklim Zirvesi’nin son günü Obama’nın liderler arasında koşuşturmasıyla geçti. Bir taslak üzerinde anlaşmaya varıldı ancak Çin, Hindistan ve Brezilya hukuki bağlayıcılığı olan bir anlaşma imzalamayı reddetti.

ZORAKİ MUTABAKAT 

Taslak üzerinde mutabakata varılmasının sebebinin, ABD Başkanı’nın buradan ikinci kez hüsranla dönmesini engellemek için olduğu konuşuldu. Obama, daha önce de bu kente Chicago’nun Olimpiyat adaylığı için gelmiş ancak eli boş dönmüştü.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da dün gece sonuçlanan BM İklim Zirvesi’nde, kesin bir anlaşma imzalanamadı. 12 gündür devam eden zirvede sadece 3 sayfadan ibaret bir taslak üzerinde mutabakata varıldı. ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, AB ve Afrika ülkeleri, taslak konusunda anlaştı ancak Çin, ABD’nin tüm tekliflerine ve bağlayıcı bir Kopenhag anlaşmasına “Hayır” dedi. Çin’in yanı sıra, Hindistan ve Brezilya da hukuksal bağlayıcı bir anlaşmayı kabul etmedi.

Liderler yine de umutlu

ABD Başkanı Barack Obama, Kopenhag’da Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile atom silahları konusunu da görüştü ve Rusya ile bir anlaşma yapma konusunda ilerleme kaydedildiğini söyledi. Obama, “Anlaşmaya çok yakınız, görüşmelerin zamanında tamamlanacağına eminim” derken, Medvedev de buna katıldığını bildirdi. Liderler, 2010 sonuna kadar pürüzlerin giderileceği ümidini taşıdıklarını da eklediler.

Çin’i bir türlü ikna edemedi

Taslak üzerinde anlaşılmasının sebebinin, Obama’nın Kopenhag’dan ikinci kez hüsranla dönmesini engellemek olduğu konuşuluyor. Chicago’nun Olimpiyat adaylığı için Ekim ayında bu kente gelen Obama, eli boş dönmüştü. Obama, özellikle Çin Başbakanı Wen Jiabao ile anlaşmaya varmak için büyük çaba gösterdi. Jiabao, önce görüşmeleri protesto ederek oteline gitti, sonra tekrar kongre merkezine döndü.
Zirvenin ardından açıklama yapan Başkan Obama, “Temel açmazlar zirveyi gölgeledi. Burada anlamlı bir ilerleme kaydettik. Ama bunu yine de yeterli görmüyorum” diye konuştu.

Kim ne dedi

Danimarka’daki İklim Zirvesi’nin başlangıcından itibaren ortaya çıkan pürüzler sonucu tatminkar bir anlaşmanın imzalanma umudunun zayıflaması, liderlerin konuşmalarına da yansıdı. Liderler, gaz salınımı konusunda anlaşma yapılması için neredeyse yalvardı.
* Danimarka Başbakanı Lars Loekke Rasmussen: Tarihin dönüm noktasına ulaşmış bulunuyoruz. Gezegenimizin geleceğini belirlemek zorundayız.
* BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun: Dünya bizi izliyor. Gaz salınımını sınırlamak üzere yapılacak gerçek bir anlaşmaya her zamankinden daha yakınız. Görüş farklılıklarını gidermek için saatler kaldı. Bu fırsatı kaçırmamak için size yalvarıyorum.
* Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula da Silva: Konu sadece para değil. Bazıları, yalnızca paranın sorunları çözeceğini düşünüyor. Hayır, ne şimdiki ne de ufuktaki sorunları çözüyor.
* Yeşilbarış ABD Direktörü Phil Radford: Dünya, “Evet, yapabiliriz” ruhu için bekliyor. Ama herkes dediğim dedik, diyor.

Kraliçe’nin yemeğinde ‘Yeşil’ eylem

Danimarka Kraliçesi’nin başkent Kopenhag’daki BM iklim zirvesi dolayısıyla dünya liderlerine önceki akşam verdiği yemek davetine 2 Greenpeace eylemcisi sızmayı başardı. Ancak eylemciler yemeğin verildiği salona giremedi.Gece kıyafetleriyle Christiansborg Sarayı’na girmeyi başaran militanlar, kamera ve objektiflerin önünde “Siyasetçiler konuşur”, “Liderler harekete geçer” yazılı pankartlar açtı. Eylemciler, güvenlik görevlileri tarafından apar topar yakalandı. Eylemcilerin yemek başlamadan bir saat önce, ilk davetlilerle birlikte, kontrol edilmeden Saray’a girmeyi başardığı ortaya çıktı. Greenpeace eylemcileri, Danimarka polisince devlet mülküne yasa dışı yollardan girmekle suçlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle