Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ankara'da sürpriz buluşma

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, dün sabah Dünya Ekonomik Forumu'nun yapılacağı İsviçre'nin Davos Kenti'ne giderken Ankara'ya uğradı ve Esenboğa Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yarım saat başbaşa görüştü.

  Demirel ile Mübarek'in kritik konuları ele aldıkları salona Mısır ve Türk tarafından hiçbir yetkili alınmadı. Görüşmenin ana başlığını Irak sorunu oluşturdu.

  Demirel, Esenboğa'da yaptığı açıklamada, Mübarek'i önceki gün telefonla arayarak Davos'a giderken Ankara'ya uğramasını istediğini anlattı. Mübarek de Demirel ile periyodik olarak yaptıkları istişarelerin devam ettiğini belirterek, ‘Ele aldığımız tüm konularda tamamen mutabıkız’ dedi. Mübarek ve Demirel, gazetecilerin soru sormasına fırsat vermeden salondan ayrıldılar.

  Basına yaptığı açıklamada görüşmenin içeriği hakkında ayrıntı vermekten kaçınan Demirel, daha sonra Çankaya Köşkü'ndeki kabulleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘Irak meselesi muğlak bir mesele. Şu anda işin içinden nasıl çıkılacağı da belli değil. Türkiye milli menfaatlerin gereği, girdiği akitlerin gereği neyse onu yapar.’

  Demirel, bir soru üzerine, görüşmede Abdullah Öcalan konusunun gündeme gelmediğini de söyledi.

  Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, Irak'ın Türkiye'nin değil uluslararası toplumun sorunu olduğunu, ‘Türkiye de uluslararası toplumun içinde olduğu için ve Irak’ın komşusu olduğu için, meselenin bir ucu da Türkiye'ye dokunuyor' dedi.

  Demirel, Türkiye'nin sıcak çatışmaya gimesi ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine de, şöyle konuştu:

  ‘Kim kimle çatışacak? Zaten Irak-Kuveyt hadisesinden sonra 3 Nisan 1991’de kayıtsız şartsız teslimiyeti kabul etmiştir. 687-688 sayılı kararlar var. Bundan sonra kim kiminle çatışacak? Çatışma da bitmemiş henüz, şöyle veya böyle devam ediyor. Türkiye milli menfaatlerinin gereği, akitlerinin gereği neyse onu yapar. Onun dışında birşey yapmaz. Türkiye barışık memlekettir. İster ki herşey barış içinde hallolsun. Ama barış içerisinde herşeyin halli her zaman mümkün olmuyor. Türkiye neyi vaat etmişse onları yapar veya yapılmasına müsaade eder. Neyi akde bağlamışsa onu yapar.'

  Halepçe katliamını hatırlatan Demirel, Türkiye'nin 1987'de ve 1988'de Bağdat idaresinin Kuzey Irak halkına reva gördüğü zulüm karşısında bir tavrı bulunduğunu da sözlerine ekledi.

  Mübarek'in jet ziyareti

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, dün Ankara'ya jet bir ziyaret yaparak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Esenboğa Havalimanı'nda yarım saat başbaşa görüştü. Ankara'da toplam 40 dakika kalan Mübarek'i Havalimanı'nda Demirel karşıladı ve uğurladı. Demirel, konuğunu uğurlarken şapkasını sallayarak selamladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı