GeriDünya Ankara'da kritik IŞİD toplantısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  235
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da kritik IŞİD toplantısı

Ankara'da kritik IŞİD toplantısı

IŞİD’in Türkiye sınırını da tehdit edici boyutta Irak içinde ilerlemeye başlaması Ankara’yı alarma geçirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la durum değerlendirmesi yapmak ve sınır boyunca alınan önlemleri görüşmek için kısa süre önce dışişleri konutunda bir araya geldi.

Ankarada kritik IŞİD toplantısı

Ankarada kritik IŞİD toplantısı

Ankarada kritik IŞİD toplantısı

Dışişleri konutundaki kritik görüşme yaklaşık üç saat sürdü. Toplantının ardından katılanlara öğle yemeği verildi. Servis edilen yemekler dışarıdan getirildi.

Ankarada kritik IŞİD toplantısı IRAK’A HAVADAN MALZEME YARDIMI YAPILDI’


Ankarada kritik IŞİD toplantısı

IŞİD tehdidi altındaki bölgede son olarak Mahmur Kampı; saldırı olasılığına karşı boşaltılmaya başlanmıştı.

Ankarada kritik IŞİD toplantısı IŞİD NEDEN GÜÇLENİYOR?

Ankarada kritik IŞİD toplantısı

HRİSTİYAN KENTİ KARAKUŞ IŞİD'E GEÇTİ
Irak'ın en büyük Hristiyan kenti Karakuş ve çevresinde kontrolü eline getirdi.

IŞİD'in Karakuş'u ele geçirmesiyle birlikte silahlı grupların, Erbil'e ulaşma mesafesi 45 kilometreye kadar düşmüş oldu.

Karakuş Musul ile Kürdistan bölgesinin yönetim merkezi Erbil arasında, büyük çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı 50 bin nüfuslu bir kent.

MAHMUR'DA IŞİD ALARMI

Mahmur Kampı, IŞİD militanlarının, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı güneydeki Musul'un Mahmur ilçesine saldırmasının ardından boşaltılmaya başlandı. Kandil’den gelen PKK’lılar ile kampın güvenlikten sorumlu birimleri, IŞİD'e karşı savunma gücü oluşturdu.

Büyük çoğunluğunu 90’lı yıllarda Türkiye’den Kuzey Irak’a göç eden Kürtlerin oluşturduğu Mahmur Kampı IŞİD saldırısı nedeniyle boşaltılıyor.

HDP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür’ün de doğruladığı boşaltma kapsamında, yaklaşık 15 bin Mahmur Kampı sakini oluşturulan güvenli koridordan Erbil’e ulaştırılmaya çalışılacak.

Hürriyet’in ulaştığı Mahmur Kampı yetkilileri, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan grubun tahliyesinin büyük ölçüde tamamlandığını; Kandil’den gelen PKK’lılar ile kampın güvenlikten sorumlu birimlerinin de bir savunma gücü oluşturduğu bilgisini verdi.

Erbil’de IŞİD tedirginliği
Fevzi KIZILKOYUN/ERBİL

IŞİD Irak Kürdistan bölgesinin başkenti konumundaki Erbil’e dayandı. IŞİD saldırısından kaçan Türkmenlerin kaldığı kampları görmek için Erbil’e geçen Hürriyet muhabiri Fevzi Kızılkoyun Erbil’de yaşanan IŞİD tehdidine tanıklık etti. Erbil havaalanına gelen diplomatik kimlikler burada IŞİD tehdidine karşı Kürdistan bölgesi yönetimi yetkilileri tarafından uyarıldı. Erbil’e gelen Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da burada Kürdistan emniyeti yetkilileri tarafından “IŞİD Erbil’i tehdit ediyor. Risk var. Mümkünse güvenliğiniz açısından dönmeniz faydalı olur” denilerek uyarıldı.

IŞİD tehdidinden kaçan Türkmenlere yapılan yardımları yerinde görmek için Erbil’e gelen Akar ve beraberindeki heyet geri dönüş uçağında yer bulamayınca geceyi Erbil’de geçirmek zorunda kaldı. Erbil’e çok yakın noktalarda IŞİD ile Kürdistan bölgesel yönetimi güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in Musul’a girmesinin ardından buradan kaçarak Erbil’e yakın noktalarda kamplara yerleştirilen Türkmenlerin de bulunduğu kampa IŞİD’in tehdidi altında olduğu kaydedildi. Yerel kaynaklar IŞİD güçlerinin bu kamplara çok yakın noktalara kadar ilerleme sağladığını, yer yer çatışmaların devam ettiğini ancak henüz kamplara ulaşamadığını belirtti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin de IŞİD’in Erbil tehdidinin ardından kendi güçlerini koordine etmek için cephelere gittiği öğrenildi. Normal zamanlarda çok hareketli olan Erbil IŞİD tehdidi nedeniyle sessizliğe bürünürken, herkes de gergin bekleyiş devam ediyor.

Ankarada kritik IŞİD toplantısı Yüksekova'da uçak hareketliliği

Yorumları Göster
Yorumları Gizle