GeriDünya Ankara'da çoşkulu kalabalıklar yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da çoşkulu kalabalıklar yok

Ankara'da çoşkulu kalabalıklar yok
refid:8940101 ilişkili resim dosyası

İngiliz basınına göre Kraliçe'nin Türkiye ziyareti 'sönük'. The Times 1971'deki ziyareti hatırlattı ve 'Bu kez Kraliçe'yi karşılayan çoşkulu kalabalıklar yoktu' diye yazdı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret, İngiliz basını tarafından “sade” olarak nitelendirildi. The Times gazetesi, 1971 yılında Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret sırasında İngiliz bayrağı taşıyan binlerce çoşkulu insanın Ankara'da Kraliçe’yi karşıladığını anımsatan gazete, bu defa ise “hoş geldin” diyen kalabalıkların olmadığına dikkat çekti. Gazete, Hayrünnisa Gül için “İslami giysi kullanan ilk fist lady” nitelemesini yaptı ve “Türban, Türk siyasetinde en çok tartışılan konulardan biri olmayı sürdürüyor” diye yazdı.

İŞTE 1971'DEKİ ZİYARETLE KARŞILAŞTIRMA

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, Kraliçe’nin Türkiye’de “sade” bir biçimde karşılandığına dikkat çektiği haberinde ziyareti, Kraliçe’nin 1971 yılında Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaretteki hava ile karşılaştırdı. Gazete şunları yazdı:

“Kraliçe ve Edinburgh Dükü, 37 yıl önce Türkiye'ye ilk resmi ziyaretlerini yaptıkları zaman, halk adeta kendinden geçmiş bir biçimde karşıladı. Binlerce kişi, polis kordonlarını aşarak, taşıdığı İngiliz bayraklarıyla Kraliçe ve beraberindekilerin bulunduğu üstü açık arabalara hücum etti. Hipodrom ziyareti ve Türk aşk şarkılarını içeren program bir hayli eski tarz idi.”

İkinci ziyaretin ise çok daha “sade” olacağının anlaşıldığını kaydeden gazete, Kraliçe ve eşi’nin “üç günlük bir program başlatmak üzere Ankara’ya ulaştıklarında kendilerini karşılayan kalabalıkların” bulunmadığına dikkat çekerek Kraliçe ve eşinin çoşkulu kalabalıklar tarafından karşılanmak yerine Anıt Kabir'e gitmek üzere havaalanından uzaklaştırıldığını belirtti.

The Times, Anıt Kabir’in, “Dük’ün babası Yunan Prens Andrew, herkesin anlattığına göre çok yetersiz bir hizmet verdiği yenilen tarafta iken Türk ulusal hareketini zafere götüren parlak komutan”ın anısına inşa edildiğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE SON DÖNEMDE KRALİYET ZİYARETLERİYLE SIMARTILDI”

Son dönemde Türkiye’nin İngiliz Kraliyet ailesinden ziyaretler ile “şımartıldığı”nı yazan gazete, sadece altı ay önce Prens Charles’in ülkenin çeşitli kentlerini gezdiğini anımsatırken İngiliz Büyükelçisi Nick Baird’in “İki ziyaretin nedeni, Türkiye’nin hem AB hem de dünya için öneminin bir işareti ve Birleşik Kraliyet ile ilişkilerin derinliğine vurgu yapıyor” sözlerini aktardı.

HAYRÜNNİSA GÜL’ÜN “BATILI OLMAYAN” GİYİM TARZI

İngiliz gazetesi, ayrıca, Kraliçe ve eşi’nin, “Batı Avrupalı giysi teşvik etmekle tanınan Atatürk’ün mezarını” ziyaret ettikten sonra, eşi “tartışmalı türban” kullanan ve “Batılı kıyafetleri giymemekle bilinen” Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmek üzere ayrıldığına da dikkat çekti.

Hayrünnisa Gül’ün, “İslami giysi kullanan ilk fist lady” olduğuna dikkat çeken gazete, “Türban, ülke laik gururunu İslami kökleri ile barıştırmaya çalışırken Türk siyasetinde en çok tartışılan konulardan biri olmayı sürdürüyor” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle