Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ankara'da alternatif Kürt zirvesi

  Hürriyet Haber
  25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Iraklı Kürt liderlerin, geçen hafta Washington'da ‘ABD’nin koyduğu plan doğrultusunda vardıkları' Kuzey Irak'ta federasyon kurmalarına ilişkin mutabakat, Türkiye ile ABD arasında krizi yarattı.

  ABD, Türkiye'nin sert tepkisi karşısında, ‘‘Biz de bir federasyonuz. Bundan da memnunuz’’ diyerek, Kuzey Iraklı Kürt liderlerin mutabakatının arkasında dururken, Türk tarafı varılan mutabakatı tanımadığını resmen taraflara iletti. Türkiye, ABD'nin dayatması sonucu sağlanan mutabakın rafa kaldırılması için, Ankara'da Kasım ayında alternatif bir kürt zirvesi düzenleme kararı aldı.

  Dışişlerinin üç gündür New York'ta sürdürdüğü görüşmelerde bir sonuç alınamayınca, Kürt Federasyonu mutabakatının askıya alınması için harekete geçildi. Kuzey Iraklı Kürt liderler Mesud Barzani ve Celal Talabani'nin katılımıyla Kasım ayında Ankara'da yapılacak zirvede, ‘Türkiye’nin bu mutabakatı tanımayacağının' resmen kendilerine bildirilmesi kararı alındı.

  BM 53'üncü dönem toplantıları dolayısıyla New York'ta bulunan Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem de mesailerinin önemli bölümünü Kuzey Irak konusuna ayırdı. Cem ve Dışişleri üst düzey yönetimi, ABD'ye Kuzey Irak'ta Kürt Federasyonu'ndan bahsetmenin Ankara için ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkça belirttiler.

  Cem'in yoğun teması

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, yoğun diplomatik temas trafiğini sürdürüyor. Cem görüşmelerinde özellikle Türkiye İsrail ilişkileri ile Kosova'daki gelişmeler ve Kıbrıs'ta konfederasyon kurulması önerilerini muhataplarına aktarıyor. Cem, meslektaşları ile yaptığı görüşmelerde ise Türkiye'nin 2001 yılında BM Güvenlik Konseyi üyeliği için kulis faaliyetini de devam ettiriyor. Cem, düzenlediği basın toplantısında, bu konudaki temaslarında olumlu işaretler aldığını belirterek, ‘‘Arnavutluk ve Sudan dışişleri bakanları Türkiye'nin yanında yer alacaklarını bildirdiler’’ dedi. Cem, Rusya Dışişleri Bakanı Ivanof'un da buna soğuk yaklaşmadığını söyledi.

  Güvenlik Konseyi'nde önceki gün Kosova konusunda alınan karar da Türk tarafını memnun etti. Cem Kosova sorunun biran önce çözümlenmesi gerektiğini, yoksa bunun bölge ülkelerine sıçrayabileceği görüşünü de dile getirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı