GeriDünya Ankara zirvesine gerek yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara zirvesine gerek yok

Kuzey İttifakı'nın Paris Temsilcisi, Afganistan'daki askeri başarılarının ardından Taliban muhaliflerinin Türkiye'de yapmayı planladığı toplantının Afganistan'da yapılabileceğini belirtti.

ABD, Taliban sonrası Afganistan için formül ararken, Kuzey İttifakı'nın Paris Temsilcisi Afganistan'daki askeri başarılarının ardından Türkiye'de yapılması planlanan zirveye gerek kalmayabileceğini söyledi. ABD ise Türkiye'yi Afganistan'ın geleceğinden dışlamıyor. Dün New York'ta yapılan Afgan toplantısının ardından bilgilendirmek için ABD, Afganistan Temsilcisi James F.Dobbins'i Ankara'ya yollayacak.

Kuzey İttifakı'nın Paris Maslahatgüzarı Mehrabuddin Mastan, Kuzey İttifakı Temsilcileri ve sürgündeki Afganistan Kralı Muhammed Zahir Şah'ın ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif de hatta belki Kabil'de bir araya gelebileceklerini söyledi.

Mastan, ‘Belki artık Türkiye’de buluşmaya gerek kalmaz. Toplantı, Afganistan'da ele geçirilmiş bölgelerden birinde yapılabilir. Türkiye'ye yapılacak herhangi bir seyahat, bu şartlarda turistik gezi gibi olur' dedi. Afganistan'ın geleceği henüz şekillenmediği için Kuzey İttifakı gücünün başkent Kabil'e girmesini frenleyen ABD ise harıl harıl tüm tarafları kapsayacak bir formül bulmaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Colin Powell, dün Rus meslektaşı, Afganistan'a komşu altı ülkenin temsilcileri ve BM yetkilileriyle New York'ta bir araya geldi.

New York toplantısının ardından Bush Yönetimi'nin Kuzey İttifakı'na temsilci atadığı Büyükelçi James F.Dobbins'i Afganistan sorunuyla alakalı başkentlere yollaması bekleniyor. Sözkonusu başkentler arasında Ankara'nın yanı sıra Londra, Roma, Taşkent, Duşanbe, İslamabad var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle