Dünya Ankara: Tek koşul anlaşmanın kabulü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara: Tek koşul anlaşmanın kabulü

Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov ile yaptığı ve altı saatten fazla süren görüşmede Kosova krizinin sona erdirilmesi için altı koşul öne sürmesi Ankara'daki Türk ve Batılı diplomatik çevrelerde rağbet görmedi.

Ankara, Kosova krizinin çözüme ulaşabilmesi için tek şartın Sırplar tarafından kabul edilmeyen Rambouillet Sözleşmesi'ne Belgrad yönetiminin imza koyması ve bunun aynen uygulanması görüşünü bildirdi. Üst düzey bir Türk diplomat, ‘‘Miloseviç, hem suçlu hem de güçlü olmak gibi bir oyunun peşinde. Kosova'da etnik soykırım gerçekleştiren Miloseviç'in NATO'ya karşı koşullar öne sürmesi kesinlikle kabul edilemez’’ dedi.

Aynı yetkili, Yugoslavya'nın önündeki tek seçeneğin Rambouillet Anlaşmasını kabul etmek olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

‘‘Ortada bir insanlık suçu var. Miloseviç uluslararası topluma hesap vermek zorunda. Koşullarının NATO tarafından kabul edileceğini sanıyorsa hayal görüyor. Ancak Belgrad yönetiminin Rusya'dan açık destek aldığı belli. Miloseviç, Rusya'nın desteğine güvenerek NATO'ya kafa tutmaya çalışıyor.’’

NATO müttefiki bir ülkenin diplomatı da benzer yönde açıklamalarda bulundu.

Kosova sorununun siyasi yoldan çözüme kavuşma imkanının bulunduğunu ancak bunun için tek şartın Rambouillet Anlaşmasına onay vermek olduğunu belirten yabancı diplomat, ‘‘Miloseviç Fransa'daki görüşmelere katılan Kosovalı temsilcileri dahi öldürdü. NATO Miloseviç'in koşullarını kabul etmez. Koşulları kabul etmesi gereken Miloseviç'in kendisidir’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle