Dünya Ankara mesajı Facebook'ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara mesajı Facebook'ta

Ankara mesajı Facebook'ta

Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO Genel Sekreterliği'ne getirildiğinde güvenlik gerekçesiyle Facebook ve Twitter'daki sayfalarını kapatması istenmişti. Ancak Rasmussen bu teklifi reddettiği gibi, Türkiye ve Yunanistan'a yapacağı ziyaretin ilk mesajını da Facebook aracılığıyla verdi. Mesaj aynı zamanda NATO'nun resmi sitesinde de yer aldı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen açıklamasında Türkiye ve Yunanistan'ı ziyaret edeceği için heyecanlı olduğunu ve iki ülke lideriyle görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Rasmussen, Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının ittifak açısından kimi sorunlar yarattığını ileri sürerek, “daha iyi bir işbirliği” önerisini gündeme getireceğini duyurdu.

İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİN ÇAĞRISI

Anders Fogh Rasmussen, Atina ve Ankara'ya yapacağı resmi ziyaretler öncesinde, Facebook, Twitter ve NATO'nun internet sitesi bağlantısıyla yansıttığı bir yazısında, iki başkentteki temasları sırasında, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunun ele alınmasını isteyeceğini bildirdi.

İkili ilişkilerin söz konusu olduğunu bildiğini ancak varılan noktada, bu konunun NATO görevlerinde de sorunlar yarattığını anlatan Rasmussen, ittifakın Afganistan ve Afrika'da, AB ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirmek istediği görevlerde uzlaşmaya varılamamasının gerekçesinin Türk-Yunan uzlaşmazlığı olduğunu savunan ifadelere yer verdi.

TÜRKİYE ANAHTAR ÜLKE

Rasmussen, yazısında, Orta Asya ve Arap ülkeleriyle işbirliğinin geliştirilmesine verdiği öneme de değinirken, bu alanda Türkiye'nin “anahtar” konumunda olduğunu, Ankara temaslarında bu konuyu da ön plana çıkaracağını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri'nin, yarın Atina, 27 Ağustos Perşembe gününden itibaren de Ankara'da temaslarda bulunması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle