Dünya Ankara Körfez'de arabulucu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara Körfez'de arabulucu

Washington Kıbrıs'taki tatbikatla tırmanan Türk-Yunan gerginliğinin bir çatışmaya dönüşmemesi için çaba harcarken, Ankara da Körfez'deki ABD-İran gerginliğini yatıştırmaya çalışıyor. Ankara, ABD uçak gemisi Nimitz'in bölgeye ulaşmasıyla Körfez'de artan tansiyonu düşürmek için arabuluculuğa soyundu.

Tahran ve Washington nezdinde girişimlerde bulunan Ankara, ‘Sakın bir çatışmaya girmeyin sorunu diplomatik yollardan çözün. En ufak bir çatışma büyük kriz doğurur’ mesajları ile ‘soğukkanlılık’ tavsiyesinde bulunuyor. Ankara, uçakları uçuşa yasak bölgeyi ihlal ettiği belirtilen Bağdat nezdinde de girişimlerini sürdürüyor.

Diplomatik kaynaklar, Körfez'deki gerginliğin Türkiye ve bölgede büyük sıkıntılar doğurabileceğini söylüyor. Özellikle ABD ile İran'ın çatışması halinde, Türkiye izleyeceği politikayı belirlemekte büyük güçlük çekecek. Irak'la yaşanan Körfez krizinde Ankara tamamen ABD'nin yanında yer alarak, Amerikan uçaklarının Irak'ı bombalaması için İncirlik Üssü'nü kullanmasına izin vermişti. Ancak bu kez İran ile ABD arasında yaşanacak muhtemel bir krizde Ankara'nın İran'a karşı böyle kesin bir tavır alma konusunda çok istekli olmayacağı belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle